Jak si udržet kvalitní spánek i v horkých letních nocích?

Léto je jedno z nejoblíbenějších ročních období. Přichází čas dlouhých dnů, vytoužené dovolené, více času trávíme venku s přáteli, věnujeme se letním sportům a častěji i míváme lepší náladu. Ovšem spánek v horkých letních nocích úplně není to, co bychom pro svůj odpočinek vyhledávali. Proto jsme dali dohromady 5 tipů, které vám lépe pomohou vyzrát na spánek během letních nocích.

Ideální teplota na spánek

Jak už jsme psali v předchozím článku, ideální teplota pro spánek se liší v závislosti na věku jedince. Novorozenci, stejně jako senioři, potřebují o něco teplejší prostředí, a to mezi 18-21 °C, zatímco pro tělo starších dětí a dospělých je ideální teplota až o 4 °C nižší. Všeobecně se pak doporučuje nastavit teplotu v ložnici dospělého člověka v rozmezí mezi 15-19 °C. Toho se nám asi v parném létu dosáhnout nepodaří. A v takovém panelákovém bytě by to mohlo být spíše sci-fi. Tak jak si s tím poradit?

kvalitnispanekleto_clanek1. Zatáhněte závěsy a spusťte žaluzie

Tma v místnosti vám zajistí nejen nižší teplotu, ale také delší spánek. Pokud se první sluneční paprsky ukáží již okolo čtvrté hodiny ranní, pro někoho by to nemusel být ten nejlepší budíček. Navíc se díky světlu během noci ochuzujem o melatonin, čímž klesá nejen kvalita spánku, ale také jeho hloubka. Ovšem nenabádáme vás dělat z ložnice bunkr. Kolikrát to ranní světlo a cvrlikání ptáků dokáže být krásnou ranní vzpruhou.

2. Vlažná sprcha před spaním

Pokud jste se v zimě otužovali, vlažná sprcha před spaním pro vás bude úplná hračka. Jen pozor na teplotu vody, opravdu stačí pouze příjemně vlažná. Tělo potřebuje spoustu energie na to, aby teplotu těla zpět vyrovnalo. Z ledové sprchy by za pár chvil mohlo být spíše schvácení horkem.

3. Správný materiál

Vhodně zvolené noční prádlo a také povlečení vám dokáže horké letní noci jen zpříjemnit. Prim hrají přírodní materiály, které dovolí vaší pokožce dýchat. Sáhněte tedy nejlépe po bavlně či lnu. Kromě své prodyšnosti také dokáží udržet příjemnější teplotu. Komu by nevadilo spát jen tak nalehko, stačí odložit spodní prádlo nebo oblíbené pyžamo a nechat tělo celou noc volně dýchat.

Nesmíme zapomenout ani na správné přikrývky. V naší nabídce najdete přikrývky, polštáře a prostěradla z inteligentního materiálu Outlast. Ty udržují teplotní rovnováhu během spánku a výrazně ho tak zkvalitňují.

4. Okna zavřít či otevřít?

Tak tady nás to rozdělí do dvou táborů, a to i v případě všech vědeckých výzkumů. Někdo vám řekne, že je nejlepší nechat okna zavřená, že se tak dokáže celá místnost snáze ochladit. Ale upřímně, pokud zatáhneme závěsy a zavřeme okna, tak trochu se jen při téhle představě dusíme. I v tomto případě je potřeba najít ten správný balanc. Letní vzduch bývá nejchladnější někdy okolo 2. až 5. hodiny ranní, takže v této době se přímo nabízí okna otevřít a pustit do místnosti čerstvý vzduch.

5. Hydratace těla a pitný režim

Správný pitný režim je pro naše zdraví a kvalitní spánek opravdu důležitý. A v létě to platí dvojnásob. Snažte se to dodržovat v průběhu celého dne a nedohánět to pouze večer před spaním, protože to by ve finále mohlo být spíše kontraproduktivní a vy byste neustále vstávali na toaletu.

- Každopádně sklenice čerstvé vody by na vašem nočním stolku nikdy neměla chybět. Právě během léta se z těla vypařuje mnohem více vody, a tak je potřeba ji doplňovat.

- Noční sprcha se také počítá. Pokud se vám chce vstát z postele a třeba si jen vlažnou vodou osprchovat nohy, jistě vám to ke zchlazení pomůže. Pokud ale ložnici ani náhodou opustit nechcete, můžete k osvěžení použít termální vodu ve spreji, kterou si necháte na nočním stolku. Jemná mlha vás během chvilky příjemně osvěží.

- Zchlaďte pulzní body. Kostku ledu nebo studený ručník přiložte na pulzní body na těle - jsou to místa, kde si snadno nahmatáte puls. Zápěstí, krk, třísla, podkolenní jamka nebo loketní jamka. Tím zchladíte celý krevní oběh.

Dopřejte si vlažnou sprchu, lehce zatáhněte závěsy, odložte si pyžamo, na oči nasaďte masku a ponořte se do říše letních snů!