Právě u nás probíhají DNY VELKÝCH SLEV - slevy 5 - 55 % na vybraný sortiment při použití kódu dnyslev-424. Více informací >>>

Spánek dětí

spanekdeti_clanekBez ohledu na věk, každý z nás má svou individuální potřebu spánku. Prospat třeba i sladkých dvacet hodin za den je krásná představa, co je ale pro dospělého jedince nemyslitelné, je pro novorozence téměř běžná věc. Nemají žádný pojem o průběhu dne či noci, a to po dobu několika prvních týdnů života, a proto prospí dlouhé hodiny během dne i noci. Tedy většinou.

Významnou roli ve spánku dětí hraje denní rutina. Opakovaný koloběh činností přispívá zejména u dětí ke klidnému a pravidelnému spánku. Jídlo, venkovní procházky, hraní, koupel, ukládání ke spánku či pohádky na dobrou noc mají zklidňující účinek. Spánek je navíc nutný pro regeneraci mozku a imunitního systému dítěte. Rozdíl mezi spánkem dospělých a dětí je především v délce REM spánku. Ten u dětí není tak hluboký, protože nepotřebují tolik času na regeneraci. Noční buzení a lehký spánek jsou tak pro děti vývojově prospěšné. REM spánek se u dětí projevuje typickým koulením očí, škubáním víček nebo pohyby končetin.

První dny

Po narození může zdravý novorozenec v součtu prospat okolo 18 až 20 hodin, které jsou rozdělené do několika úseků během dne. Žádným překvapením nejsou ani krátké dvacetiminutové spánky, kterou jsou často ovlivněné tím, že se vzdálí maminka. Miminko je v tomto čase zcela závislé na matce a postupně se tak adaptuje na životní podmínky. Díky novorozenecké žloutence se také může v prvních dnech života objevit mnohem hlubší spánek.

K lepšímu spánku u novorozenců přispívá tělesný kontakt mezi matkou a dítětem, nejlépe kůže na kůži, společný spánek v posteli, nošení v šátku a náruč matky.

Další měsíce

Postupně se miminko s pomocí rodičů naučí rozlišit den a noc a jeho biologické hodiny se podle denních rituálů a běžných činností nastaví. Je tedy důležité, aby si dítě již od malička zvyklo na pravidelný režim. S dalšími měsíci se většinou postupně zkracuje spánek během dne. Prospat celou noc bez krmení dokáží děti už v 6. měsíci. Okolo 12. měsíce se již rytmus spánku začíná podobat tomu u starších dětí a dospělých. 

V tomto období může být také spánek ovlivněn počátkem separační úzkosti, který je spojen s růstem zubů. Může se tak stát, že do té doby zajeté spánkové návyky miminka vezmou za své a úplně se změní.

Školkový spánek

Okolo třetího roku dozrává nervová soustava dětí, a i když se pomalu osamostatňují, stále potřebují své rodiče. Denní spánek a jeho potřeba je v tomto období individuální a ten večerní již bývá celonoční. V odborné literatuře se uvádí, že denní spánek ve školce je pro děti do tří let nutný, ale je spíše důležité na dítě v této oblasti nevyvíjet nátlak a nenutit ho. Délku spánku si dítě rozloží do dne i noci podle svých potřeb. 

Zapomeňte na tabulky

Průměrný spánek dětí podle tabulek je opravdu orientační, berte ho tedy s rezervou a nenechte se zbytečně stresovat, pokud zrovna vaše dítě nebude spát, tak jak by “mělo”. Vnímejte hlavně to, zda je spokojené, klidné a budí se bez výrazného pláče. Kdyby naopak usínání bylo doslova nekonečné, doprovázené pláčem a dítě by se budilo uprostřed noci s nočním děsem, jsou to signály, že něco není opravdu v pořádku a je vhodné hledat příčinu.

Správné podmínky pro kvalitní spánek

Na každé dítě platí v každém věku něco jiného a najít ty zaručené triky je někdy běh na spoustu probdělých nocí. Ale zkuste vyzkoušet tyto tipy:

  • dítě by mělo usínat vždy na stejném místě (nebo maximálně dvou místech)
  • ideální teplota v místnosti by měla být okolo 18 °C
  • v dětské postýlce by měla být rovná matrace a dítě by mělo spát bez polštáře (až do roka jej nepotřebuje)
  • dítě by mělo být přiměřeně oblečené a přikryté (podle ročního období)
  • zkuste použít pro zklidnění novorozence zavinovačku
  • zpívání, hlazení, povídání, bílý šum

Důležité je na dítě netlačit, často pak spánek přijde klidněji a přirozeně.

spanekdeti_clanek_2