Spánek jako forma cvičení

spanek_cviceni_clanekČasto vám opakujeme, že spánek kromě toho, že je nedílnou součástí našeho života, je také klíčovým pro maximální zregenerování organismu, a to po stránce fyzické, ale také psychické. Je tedy zásadním nejen pro zdravé hubnutí a budování svalové hmoty, ale samotnou motivací do zdravého životního stylu a tréninku.

Místo fitka šlofíček

Natáhnout se do postele místo pravidelného pohybu by se nám možná někdy zamlouvalo více, ale i když je pravdou, že kvalitní spánek je de facto formou cvičení, bez aktivního pohybu a zdravého životního stylu by celý tento proces nebyl kompletní a pro tělo smysluplný.

Hodina ve fitku, ranní běh nebo skupinová lekce jógy spolu s vyváženým příjmem živin jsou pro tělo důležitým aspektem, ovšem nedostačujícím pro plnohodnotné výsledky. Tělo potřebuje regenerovat a nabrat sílu. Tím nejlepším způsobem je právě spánek, a to platí nejen pro růst svalové hmoty, ale také zlepšení výkonu.

Budování svalové hmoty během spánku

Během spánku se rapidně snižuje spotřeba energie těla. Zpomaluje se dýchání a srdeční činnost, postupně se uvolňují svaly a dochází k útlumu činnosti centrální nervové soustavy. Během spánku tělo také produkuje růstový hormon, který je nejdůležitějším faktorem při růstu svalů. Znamená to jediné, pokud upřednostňujete ponocování a tělu nedopřejete kvalitní spánek, vyjde váš pravidelný trénink vniveč. Největší množství tohoto hormonu totiž tělo vylučuje během třetí fáze spánku, kdy jsme v hlubokém spánku. Je tedy potřeba dopřát tělu všechny fáze spánku.

Během spánku navíc dochází k rozkladu bílkovin na aminokyseliny, které jsou základním stavebním kamenem svalů. Při nedostatku spánku se do těla vylučuje méně růstového hormonu a odbourává se méně bílkovin.

Spánek vrcholových sportovců

Každý jistě známe tu správnou délku spánku, kterou potřebujeme k tomu, abychom byli odpočatí a podávali ty nejlepší výkony. Vybrali jsme pro představu několik vrcholových sportovců a jejich průměrnou délku spánku, který je pro ně klíčovým:

● Rafael Nadal - 9 hodin
● Roger Federer - 11 hodin
● LeBron James - 12 hodin
● Maria Sharapovova - 9 hodin

Pravidelný pohyb, vyvážená strava a spánek jsou tři nejdůležitější věci, pokud chcete dosáhnout těch nejlepších fitness cílů. Bez kvalitního spánku nelze plnohodnotně zregenerovat tělo a zlepšovat formu. Pokud jste do této doby zanedbávali právě spánek třeba na úkor tréninku a výsledky stále nebyly podle vašich představ, možná už víte, kde byl ten problém.