Teplota v ložnici

NA TOPENÍ V LOŽNICI RADĚJI UBERTE
Když venku poklesne teplota pod bod mrazu, mnozí z nás mají tendenci nastavit na termostatech ústředního topení vyšší teplotu nejen přes den, ale také v noci. Není to však moc dobrý nápad. Pro klidný a kvalitní spánek jsou totiž vhodné spíš nižší teploty mezi 17 a 20 °C.


Postel Toledo od výrobce WiemannObecně platí, že v ložnici by mělo být vždy zhruba o 3 až 4 stupně méně, než je obvyklá denní teplota v ostatních místnostech.

Pokud tedy přes den běžně topíte cca na 22 °C, kdy je prý člověk schopný podat stoprocentní výkon a nejlépe se na práci soustředí, na noc byste měli v ložnici teplotu rozhodně snížit na 18 až 19 stupňů. Důležité je i důkladné vyvětrání. Díky němu by se teď v zimě měla ustálit v místnosti vzdušná vlhkost na hodnotě mezi 45 až 60 procenty. V létě by to mělo být okolo 40 až 55 %.

Nejen teplotu, ale i optimální vlhkost bychom si totiž zejména v ložnici měli důkladně hlídat. Extrémně suchý vzduch vysušuje sliznice a snižuje naši obranyschopnost. A naopak ve velmi vlhkém prostředí se daří plísním a roztočům, o jejichž „společnost“ nikdo nestojí.

Nicméně právě teplota má podstatný vliv na kvalitu spánku a naši celkovou pohodu i fyzické a psychické pocity. I naše tělo se snaží během noci udržovat ideální tepelný komfort. Pokud se ocitneme mimo tuto komfortní zónu, tělo nás probudí a donutí se přikrýt nebo naopak odkrýt. Tím ale dochází k neustálému narušování spánku. Doba, po kterou spíme tzv. hlubokým spánkem, kdy naše tělo regeneruje a sbírá sílu na další den, se tak bohužel zkracuje.

Vnímání teploty je samozřejmě u každého individuální. To, co jeden považuje za optimální, vnímá jiný jako přetopenou místnost. V potaz musíme vzít i to, kdo v ložnici spí. Malé děti, starší lidé, nemocní a oslabení jedinci potřebují k dosažení subjektivní tepelné pohody teplotu zhruba o jeden až dva stupně vyšší, než je ta doporučovaná.

Mimochodem, na vnímání tepla má vliv kromě vlhkosti vzduchu třeba i barva stěn. Pokud máte vymalováno teplými odstíny bude vám v takto vymalované místnosti tepleji, než kdyby byly její stěny vymalovány chladnými barvami.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení