Vážení zákazníci, od pátku 29. 3. až do pondělí 1. 4. budou naše prodejny, z důvodu velikonočních svátků, zavřeny. Více informací >>>

Teplota v ložnici

NA TOPENÍ V LOŽNICI RADĚJI UBERTE
Když venku poklesne teplota pod bod mrazu, mnozí z nás mají tendenci nastavit na termostatech ústředního topení vyšší teplotu nejen přes den, ale také v noci. Není to však moc dobrý nápad. Pro klidný a kvalitní spánek jsou totiž vhodné spíš nižší teploty mezi 17 a 20 °C.


Postel Toledo od výrobce WiemannObecně platí, že v ložnici by mělo být vždy zhruba o 3 až 4 stupně méně, než je obvyklá denní teplota v ostatních místnostech.

Pokud tedy přes den běžně topíte cca na 22 °C, kdy je prý člověk schopný podat stoprocentní výkon a nejlépe se na práci soustředí, na noc byste měli v ložnici teplotu rozhodně snížit na 18 až 19 stupňů. Důležité je i důkladné vyvětrání. Díky němu by se teď v zimě měla ustálit v místnosti vzdušná vlhkost na hodnotě mezi 45 až 60 procenty. V létě by to mělo být okolo 40 až 55 %.

Nejen teplotu, ale i optimální vlhkost bychom si totiž zejména v ložnici měli důkladně hlídat. Extrémně suchý vzduch vysušuje sliznice a snižuje naši obranyschopnost. A naopak ve velmi vlhkém prostředí se daří plísním a roztočům, o jejichž „společnost“ nikdo nestojí.

Nicméně právě teplota má podstatný vliv na kvalitu spánku a naši celkovou pohodu i fyzické a psychické pocity. I naše tělo se snaží během noci udržovat ideální tepelný komfort. Pokud se ocitneme mimo tuto komfortní zónu, tělo nás probudí a donutí se přikrýt nebo naopak odkrýt. Tím ale dochází k neustálému narušování spánku. Doba, po kterou spíme tzv. hlubokým spánkem, kdy naše tělo regeneruje a sbírá sílu na další den, se tak bohužel zkracuje.

Vnímání teploty je samozřejmě u každého individuální. To, co jeden považuje za optimální, vnímá jiný jako přetopenou místnost. V potaz musíme vzít i to, kdo v ložnici spí. Malé děti, starší lidé, nemocní a oslabení jedinci potřebují k dosažení subjektivní tepelné pohody teplotu zhruba o jeden až dva stupně vyšší, než je ta doporučovaná.

Mimochodem, na vnímání tepla má vliv kromě vlhkosti vzduchu třeba i barva stěn. Pokud máte vymalováno teplými odstíny bude vám v takto vymalované místnosti tepleji, než kdyby byly její stěny vymalovány chladnými barvami.