Spěte víc a hlavně lépe

spanek_1Přísloví o tom, že co se člověk v mládí naučí, později najde, zná jistě každý. V dnešní době by se však mělo používat i v poněkud pozměněné podobě: Jak se v mládí vyspíš, tak budeš později fit. Odborníci totiž stále častěji poukazují na souvislost nedostatečného a nekvalitního spánku s nejrůznějšími chorobami. Velmi varovným signálem je přitom to, že podle posledních průzkumů má u nás problémy se spánkem už každý třetí člověk.

Neurologové a další specialisté z Národního ústavu duševního zdraví přitom vidí jednu z hlavních příčin ve stále četnější práci na směny a také ve změnách životního stylu.

V režimu denních a nočních směn, které jsou lépe placeny, pracuje v České republice již čtvrtina populace. Výdělek má přednost před spánkem a biorytmy. A celkově žijeme a pracujeme stále víc proti tomu, jak jsou nastaveny naše vnitřní biologické hodiny.

Ponocujeme kvůli práci, sportu i zábavě. Do pozdních hodin trávíme čas ve fitness centrech, sedíme u televize či u počítačových monitorů. Ty jsou o to nebezpečnější, že jejich modré světlo lidský organismus ještě více nabudí a prodlužuje tím dobu nutnou k usnutí. Spánkový dluh ze všedních dnů, kdy spíme méně, se také zcela nevhodně snažíme dospat o víkendu.

To, že tělo nutíme k něčemu, co pro něj není z pohledu denní či noční doby přirozené, pak vede právě k poruchám spánku, které řada lidí zpočátku ani nijak neřeší. Odborníka vyhledají až v okamžiku, kdy se dostaví nepřekonatelná únava, deprese nebo jiné psychické poruchy, nejrůznější nemoci kardiovaskulárního či nervového systému a nebo začnou dramaticky přibírat na váze.

Poruchy spánky se však mohou naplno a velmi vážně projevit až s odstupem. Výzkumy českých specialistů z Národního centra duševního zdraví potvrzují souvislost spánku s nemocemi, které se vyskytují až v pročilejším věku, například s Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou či demencí, která ohrožuje až 35 % Čechů.

Pro kvalitu svého spánku přitom můžeme mnohé udělat nejen dodržováním tzv. spánkové hygieny, tedy dodržováním jednoduchých zásad v době před ulehnutím do postele, ale také vytvořením optimálních podmínek pro spánek.

Proto je výběr správné matrace, roštu i lůžkovin tak důležitý.