Pásmová nemoc

JETLAGHlavní turistická sezóna se rozjíždí a cestovní kanceláře avizují, že i letos zamíří nemálo Čechů hodně daleko od domova. Při cestě za exotickými zážitky tak musí počítat i s jevem, který jim může první dny dovolené poněkud znepříjemnit. Při překročení několika časových pásem v krátké době se totiž zpravidla dostaví zvýšená únava, nespavost, bolesti hlavy a někdy i zažívací potíže. Tedy to, co odborníci nazývají pásmovou nemocí, nebo chcete-li jet lagem.

Nejde o nic dramatického, „tryskačové zpoždění“ je běžným cestovatelským jevem, ale je dobré s ním počítat a předem se na něj připravit. Alfou a omegou pásmové nemoci je totiž narušení našich vnitřních biologických hodin. A obecně platí, že čím více časových pásem překročíme, tím víc se to odrazí na naší kondici a příznaky také trvají déle. S časovým posunem se také hůř vyrovnávají starší lidé

Nejčastěji se jet lag dostaví, pokud během jednoho dne překročíme pět a více pásem. Cestovatelé i odborníci se shodují, že při cestě směrem na západ jsou symptomy mírnější (vlastně si takto jen prodloužíme den). Opačným směrem je to pro lidský organizmus náročnější.

Laicky řečeno, rychlým přesunem se ocitneme v místech, kde se noc a den střídá v jinou dobu, než je zvyklé naše tělo. Tomu pak pochopitelně nějakou dobu trvá, než se na nový režim přenastaví. Na adaptaci potřebuje každý z nás jiný čas, protože vznik pásmové nemoci ovlivňuje mnoho faktorů (směr letu, vzdálenost, fyzická a psychická kondice, věk či životospráva). Důležité však je, že se jí dá předcházet.

Začít můžete už doma tím, že v dostatečném předstihu před letem upravíte svůj denní režim. Spát půjdete buď dříve, nebo naopak později než obvykle podle toho, jakým směrem budete cestovat. Pokud poletíte na západ, běžte spát zhruba o hodinu později. Před letem na východ zase o hodinu dříve bez ohledu na počet překročených pásem.

Důležitá je také úprava jídelníčku. Měl by být lehce stravitelný a bohatý zejména na bílkoviny a vlákniny a podstatné je dostatečné množství tekutin. Kávu, alkohol a nikotin se naopak doporučuje omezit.

Totéž pak platí i během letu, při němž je navíc důležitý spánek a odpočinek. Proto je ideální zvolit na cestu nejen pohodlné oblečení a obutí, ale přibalit do palubního zavazadla masku na spaní, špunty do uší a případně i cestovní polštář. Díky nim se vám podaří v letadle lépe usnout a předejít tak únavě a spánkovému deficitu.

Po příletu se pak snažte co nejrychleji přizpůsobit novému času – vydržte vzhůru podle toho, kdy nastává v dané destinaci noc. I v tomto případě bude maska na spaní velmi užitečným pomocníkem.

V našich prodejnách najdete široký sortiment cestovních doplňků značek Daydream a TravelStar, s jejichž výběrem vám velmi rádi poradíme.