Pár slov o chrápání

chrapani_uprŽe je chrápání zcela přirozené a není na něm nic divného, vám bude tvrdit každý, kdo s ním má problémy. Nejde však jen o to, že chrápání je nepříjemné pro každého, kdo ho musí poslouchat. Pro samotného chrápajícího může být předzvěstí zdravotních komplikací, nebo již jejich důsledkem.

Chrápáním nazýváme nepříjemný zvuk, který vzniká vibrací měkkých částí horních cest dýchacích. Ve spánku je sníženo napětí svalů, které tvoří svalovou trubici, skrze níž dýcháme. Tím dochází i k povolení napětí svalů měkkého patra, které se, pokud je například prodlouženo, snáze rozkmitá, rozvibruje procházejícím proudem vzduchu a vede k typickému zvuku hlasitého chrápání.

Statistiky ohledně četnosti tohoto problému se sice různí, v zásadě se ale dá říct, že chrápáním trpí téměř dvakrát více mužů než žen. Po čtyřicátém roce věku chrápe až 54 procent mužů. Ženy jsou na tom o něco lépe, prý chrápe asi 30 procent z nich.

V určení nejčastějších příčin chrápání mají však lékaři zcela jasno. V téměř v 70 procentech případů je chrápání dědičnou záležitostí. Jeho příčinou může být však i patologické zúžení dýchacích cest, vychýlená nosní přepážka, zvětšené nosní či krční mandle, chronické rýmy, alergie nebo nosní polypy. Často s ním ovšem souvisí také alkohol, kouření, nepravidelný spánek, nadváha a stres.

Právě nadváze a konzumaci alkoholu odborníci přičítají častější výskyt chrápání u mužů. Alkohol totiž mimo jiné způsobuje ochabnutí svalstva v oblasti dýchacích cest.

Možností, jak se zbavit chrápání, je několik. Od bylinek (osvědčuje se zejména máta či ostropestřec), přes změnu životního stylu a nejrůznější pomůcky až po laserovou operaci. K té však lékaři přistupují až po důkladné diagnostice příčin.

Od chrápání však může pomoci i správně zvolený polštář, který podepře krk a hlavu uloží v ose těla, takže není během spánku nijak vychýlená. Tedy v poloze na zádech nespíme ani v předklonu, ani v záklonu. A v poloze na boku se také nezvedá a ani neklesá.

S výběrem polštáře, který bude vhodný právě pro vás i polohu, ve které nejčastěji spíte, vám samozřejmě v prodejnách Sleep Centra vždy rádi pomohou naši odborně vyškolení prodejci.

Třeba právě i tato drobná změna v podobě polštáře odstartuje cestu k tichým nocím pro vás i vaše okolí.