Novoroční předsevzetí. Jak na ně, aby vydržela co nejdéle?

predsevzeti_1Lednová atmosféra nového roku a nepopsaného listu doslova nabádá k plánování cílů a předsevzetí na další rok. V každém z nás se to doslova pere. Máme spoustu energie, elánu, myšlenek a chuti změnit životní styl. Začnu se více hýbat, zhubnu, budu zdravě jíst, rozjedu podnikání, budu se více starat o své tělo, budu více odpočívat, přestanu kouřit a takhle bychom mohli pokračovat. Každý si jistě dosadí podle svého. Plány, které vznikají v naší hlavě a ruku na srdce, dost často tam také zůstávají, nebo k jejich naplnění nedojde v takové míře, jak jsme si představovali. Jak udělat první krok a z novoročního předsevzetí vytvořit zvyk?

První krok

Hoďte všechna předsevzetí na papír. Ať jsou tam. Papír sice snese vše, ale vše vám také dokáže v mžiku připomenout. Vy navíc můžete během roku doplňovat další předsevzetí nebo je dělat konkrétnější a pracovat na jejich částech postupně. Zkuste navíc každé jedno předsevzetí správně formulovat. Velké oči, velké plány, velká předsevzetí. Bývá to tak často, ale podobná taktika většinou nefunguje. Formulujte své cíle správně a jemně. Menší kroky, menší splnitelné cíle, které vás budou posouvat soustavně a delší dobu než jen první týden v lednu.

Druhý krok

Zkuste se nyní na vše podívat s menší odstupem a dalším rozmyslem. Pokud se vám každý rok opakují pořád dokola stejná předsevzetí, kterých chcete docílit a stále se nic nezměnilo nebo resp. vy jste nic nezměnili, tak vám první lednový den jakéhokoliv roku nepomůže. Za tím vším, co chceme, je vždy také velká dřina a na svých cílech a snech musíme pracovat stále. V lednu, v dubnu, ráno nebo večer.

Třetí a zároveň nejtěžší krok

Nevzdávejte to. Ať už se pustíte s vervou do jakéhokoli předsevzetí nikdy to nevzdávejte! Nasaďte klidně pomalé tempo, ale vytrvejte.

predsevzeti_22

A jak vypadají naše předsevzetí do roku 2024?

1) Konec stereotypu

Minimálně jednou za měsíc vyzkoušíme něco nového. Je to poměrně dlouhá doba na to, abychom vymysleli konkrétní věc (a že jich je), která se dá vyzkoušet. Upečeme ten dort, který tak dlouho chceme zkusit, zajdeme na novou lekci cvičení nebo si zahrajeme tenis, zapíšeme se na lekce španělštiny.

2) Ve zdravém těle, zdravý duch

Žádné donucení, ale čistá radost. Žádné drastické hubnutí a přesné shazování kilogramů. Tvrdé cvičení, které by nás po prvním týdnu znechutilo. Lepší, kvalitnější a zdravější strava a pravidelný pohyb. Třeba jen každodenní procházka na čerstvém vzduchu, ranní protažení nebo večerní zklidnění u jógy.

3) Čas s přáteli

Pokud celý týden také pobíháte mezi prací, dětmi a kroužky, tolik volného času na večeři nebo jen posezení s přáteli nezbývá. Zkusíme z toho udělat pravidelný rituál, kdy se sejdeme každý měsíc v oblíbené restauraci nebo doma a probereme co je nového.

4) Knižní klub

Jedna kniha za měsíc je reálné číslo. Pokud si ji připravíme na noční stolek a každý večer zvládneme místo nového filmu na Netflixu pár stran z knihy našeho oblíbeného autora, kniha bude dočtena možná i dříve.

5) Lépe se vyspat

A to nejdůležitější na konec. Těch triků na lepší a kvalitnější spánek máme v rukávu spoustu, takže letošní rok je chceme všechny vyzkoušet a vyspat se každý den do růžova, protože bez kvalitního spánku bychom odpadli při prvních minutách na rotopedu, usínali u první věty v nové knize a na společné večeři s přáteli by s námi nebyla žádná sranda.