Konec bezesným nocím. Jak vybrat ty správné špunty do uší?

spuntydousi_clanekMáte vedle sebe partnera, který kdykoli a kamkoli si lehne dokáže téměř na lusknutí prstu usnout a probudí ho až ranní zaklapnutí budíku? Na druhé straně postele spíte vy. Možná usnete dokonale, ale ze spánku vás dokáže vytrhnout téměř cokoli. Jemné zvuky z ulice, chrápající partner nebo bzučící komár. Podobné roztříštění spánku dokáže celý jeho cyklus natolik narušit, že se budete cítit všelijak, jen ne odpočatí a vyspalí. Řešení přitom může být opravdu jednoduché. Vyzkoušejte špunty do uší

V naší nabídce najdete celou řadu špuntů do uší, ale ne všechny z nich jsou vhodné přímo na spaní. Nyní se proto zaměříme výhradně na ty špunty, které jsou pro spánek ideální. Jak tedy pro sebe vybrat ty nejlepší špunty do uší?

MATERIÁL

Každý pár uší je úplně jiný. Trochu jako otisk prstů, a tak je jasné, že každému bude sedět něco trochu jiného. Materiál špuntů do uší ovlivní nejen pohodlné nošení, ale také míru tlumení, výdrž a samozřejmě i cenu.

1) Polyuretanová pěna - pěnové špunty do uší

Pěnové špunty jsou nejlépe tlumící, takže si dovolíme tvrdit, že to budou opravdu klidné a ničím nerušené noci. Špunty se vkládají do zvukovodu rolováním, kdy z nich uděláte úzký váleček a vložíte do uší, kde se pěna vrátí do původní velikosti a přizpůsobí se vašemu uchu. Jejich nevýhodou je “jednorázové” použití. Doporučení výrobcem se liší, ale uvedeno je většinou maximálně pět použití. Poté riskujete možnost infekce či zánětu. Pokud špunty zavedete do ucha špatně, v noci vám mohou vypadávat.

2) Vosk a silikonové tvarovatelné špunty

Jedná se o jedny z nejprodávanějších špuntů do uší na celém světě. Jsou pro většinu uživatelů velice pohodlné, a proto jim dávají přednost před těmi pěnovými. Tyto špunty se nestrkají přímo do zvukovodu, ale vkládají se pouze do vnějšího ucha. Díky jejich typické lepivosti jsou nejen pohodlné, ale velmi dobře drží. Na druhou stranu jejich nevýhodou je mnohem menší útlum. Při šetrném zacházení vydrží okolo 5 až 8 použití, ale tato doba je samozřejmě individuální.

3) Plastové špunty

Tyto špunty se díky tělesné teplotě přizpůsobí tvaru ucha, takže jsou pohodlné a poměrně dlouho také vydrží. Při správné péči a skladování v ochranném pouzdře vydrží i déle než půl roku. Jejich pořizovací cena je tak o něco vyšší. Neobsahují žádné silikony a jsou hypoalergenní. Jejich útlum je průměrný. Srovnatelný s tlumením u voskových špuntů.

KOHO NEBO CO NECHCEME SLYŠET

Neméně podstatná věc při výběru špuntů do uší. Proč vlastně sháníme špunty do uší? Co nebo koho potřebujeme utlumit? Chrápajícího partnera, víkendovou párty u sousedů, hluk z nedaleké ulice? Od typu hluku se totiž odvíjí míra utlumení špuntů do uší.

1) Hlasitější partner a jeho chrápání

Máme pocit, že tohle je taková “klasika” a jedna z nejčastějších příčin nočního probouzení, převalování a nekvalitního spánku. Jedná se totiž o jeden z nejhlasitějších nočních zvuků a určitě tomu věříte, protože jeho síla může nabrat až neuvěřitelných 100 dB a když je hned vedle vaší hlavy, je to slušná noční diskotéka.

V tomto případě doporučujeme špunty s nejvyšším utlumením - 3M E-A-R Soft FX. Díky jejich speciálnímu kuželovitému tvaru se dokáží přizpůsobit většině zvukovodů. Vy tak budete mít jistotu dokonalého utěsnění a záruky, že se celou noc vyspíte, aniž byste se museli přestěhovat do vedlejší místnosti.

2) Hluk z ulice

Pokud máte pod okny ulici, nebo bydlíte v ruchu velkoměsta, chápeme, že chtít v noci chvilku klidu může být občas opravdu těžké. Ideální volbou jsou v tomto případě špunty, které lze použít na více, než jedno použití. Sáhněte po pěnových, voskových či silikonových.

Dokonalé pohodlí i při spánku na boku vám zajistí špunty na spaní Quies, které jsou našimi nejprodávanějšími voskovými špunty do uší, skvělou volbou jsou také znovupoužitelné SleepSoft nebo revoluční SleepDeep od značky Alpine, které mají speciální gelový filtr. Jsou omyvatelné a vydrží i několik měsíců.

3) Sousedé

Pokud vás jen jednou za čas trápí hlasitější sousedé, kteří pořádají oslavu, nebo  nemohou zrovna uspat děti, sáhněte po špuntech pro střední míru hluku. Čím vyšší hluk vás trápí, tím vyšší utlumení v tomto případě bude potřeba a s tím souvisí i větší diskomfort pro vaše uši.

Ideální v takovém případě budou špunty do uší Mack's Ultra Soft, které jsou vyrobené z extra měkké pěnové hmoty Comfy Cush® a jsou dokonalé pro střední míru hluku.

spuntydousi_clanek_2

VELIKOST

Jednoduchý výběr nastává při volbě silikonových, voskových a plastových špuntů, protože ty jsou díky svému velice tvárnému materiálu univerzální.

Pro malé ušní kanálky, zejména pak u dětí či žen, můžete u pěnových špuntů zvolit jejich menší variantu.

Kovové mají díky svým výměnným polštářkům různé velikosti, které je potřeba si vyzkoušet a zvolit si ty pravé.

SKLADOVÁNÍ

Správná péče a skladování špuntů do uší zajistí jejich delší životnost. Pěnové, silikonové a voskové špunty je obzvláště důležité uchovávat v plastových krabičkách, pouzdrech a uzavřených obalech, aby na ně nesedal prach a nečistoty. Vy je tak budete moci používat mnohem déle.

Pokud máte chuť ponořit se do hlubokého ticha a otestovat více druhů špuntů do uší, máme pro vás ideální řešení v podobě testovacího balíčku, ve kterém najdete hned 14 párů.

Ať už si vyberete jakékoli špunty do uší, jsme si jistí, že vaše další noc bude mnohem klidnější a natolik tichá, že si váš spánek dokonale užijete.