Noční pocení

Jen vysoké teploty za noční pocení nemohou.

Jen vysoké teploty za noční pocení nemohou.

I přes to, že tělesná teplota během spánku přirozeně klesá, mnoho lidí trápí v noci nadměrné pocení. Na vině přitom nemusí být třeba jen vysoká teplota v ložnici či nevhodné lůžkoviny a matrace. Faktorů, které mají podstatný vliv na to, kolik toho v noci vypotíme, je více.

Nadměrné pocení může souviset například se zvýšenou fyzickou aktivitou. Po zátěži totiž našemu organismu trvá zpravidla dvě až čtyři hodiny, než se tělesná teplota vrátí do normálu. Odborníci proto doporučují ukončit například jakékoliv cvičení nejpozději zhruba šest hodin před spánkem. Současně však potvrzují, že právě fyzická aktivita příznivě ovlivňuje kvalitu spánku. Cvičení sice tělesnou teplotu zvyšuje, na druhé straně ale také posiluje schopnost mozku teplotu před spaním snížit, což pro tělo signalizuje nástup spánku.

Podobně je prokázána souvislost pocení s jídlem, zejména ostrým a pikantním a také s potravinami, které jsou těžko stravitelné. Náš trávicí systém potřebuje více času na jejich zpracování, a to se zákonitě musí projevit i někde na těle. Pokud tomu chceme předejít, měli bychom večeřet alespoň tři až čtyři hodiny před tím, než jdeme spát. Více než 70 až 80 % tělesného tepla je totiž generováno právě z vnitřních orgánů, pokud budou v noci velmi aktivní, je možné, že se to projeví v podobě nočního pocení.

Je také prokázáno, že v noci se více potí lidé, kteří spí zcela bez oblečení. Především proto, že mají tendenci více se přikrývat. Pokud si ale na spaní oblečeme třeba jen tričko, nebudeme mít potřebu zakrývat se až ke krku. Jakékoliv noční oblečení by však mělo mít vhodné absorpční vlastnosti, aby pot zadrželo a rychle odvětralo. 

Na regulaci teploty mají velký vliv také hormony, takže problém s nadměrným pocením často řeší především ženy před menopauzou nebo při jejím nástupu. Takzvanými návaly si bohužel projde takřka každá z nich.

Pokud však ani jeden z výše zmíněných důvodů není příčinou zvýšeného pocení v době spánku, je na místě vyhledat lékaře. Ten by měl posoudit, jestli tento problém nesouvisí například s nějakým závažným onemocněním.

man-and-woman-relaxing-bedroom-logo

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací