Proč nespat s mobilem

mobil-zenaŽivot bez mobilního telefonu si patrně dovede představit už jen málokdo. Je to věc, kterou u sebe máme v podstatě neustále. A pokud mobil náhodou zapomeneme doma či někde jinde, chybí nám. Mimo jiné i proto, že ani ta nejčastěji používaná telefonní čísla si zpravidla nepamatujeme. Telefon si bereme i do ložnice, aby byl stále při ruce, protože klasický budík v ní chybí. Jenže zapnutý mobilní telefon do ložnice nepatří.

Je prokázáno, že nepřetržité používání mobilního telefonu může způsobit nejen bolesti hlavy, ale také spánkové poruchy. Vědci tyto vlivy neustále zkoumají a podrobněji analyzují. Podle nich může vyzařování z přístroje narušit fáze hlubokého spánku, který náš organismus nezbytně potřebuje k regeneraci.

Navíc lidské tělo v noci, když je tma, vytváří melatonin, nebo chcete-li hormon tmy a spánku. Jeho hladina kolísá v závislosti na tom, zda je tma či světlo (maxima dosahuje mezi druhou a čtvrtou hodinou ranní). Melatonin řídí naše biologické hodiny a jeho hladina ovlivňuje kromě spánku mnohé další procesy v organizmu. Je například prokázáno, že omezuje tvorbu volných radikálů, takže posiluje imunitní systém, chrání nervovou soustavu i kardiorespirační systém a stimuluje produkci růstového hormonu. Potvrzeno je i to, že snížená hladina melatoninu patří k rizikovým faktorům výskytu rakoviny.

Podle odborníků vadí tedy nejen to, když si do noci s někým píšeme sms, ale i pokud bliká světlo signalizující činnost telefonu či jeho nabíjení. My sice spíme, ale naše tělo zaznamená, když se mobil rozbliká, protože dorazila další zpráva nebo mail. Doporučují proto přístroj v noci vypnout alespoň pro příjem dat. Přesto však bude vyzařovat elektromagnetické vlny, které mohou spánek narušit.

Zapnutý mobilní telefon by tedy v ložnici vůbec neměl být. Ani když je používán jako budík. Ostatně většina telefonů v danou hodinu spustí signál budíku, i když je přístroj vypnutý, takže není důvod, aby mobil na nočním stolku zůstával přes noc zapnutý.

Zpracováno podle inStory.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení