Proč nespat s mobilem

mobil-zenaŽivot bez mobilního telefonu si patrně dovede představit už jen málokdo. Je to věc, kterou u sebe máme v podstatě neustále. A pokud mobil náhodou zapomeneme doma či někde jinde, chybí nám. Mimo jiné i proto, že ani ta nejčastěji používaná telefonní čísla si zpravidla nepamatujeme. Telefon si bereme i do ložnice, aby byl stále při ruce, protože klasický budík v ní chybí. Jenže zapnutý mobilní telefon do ložnice nepatří.

Je prokázáno, že nepřetržité používání mobilního telefonu může způsobit nejen bolesti hlavy, ale také spánkové poruchy. Vědci tyto vlivy neustále zkoumají a podrobněji analyzují. Podle nich může vyzařování z přístroje narušit fáze hlubokého spánku, který náš organismus nezbytně potřebuje k regeneraci.

Navíc lidské tělo v noci, když je tma, vytváří melatonin, nebo chcete-li hormon tmy a spánku. Jeho hladina kolísá v závislosti na tom, zda je tma či světlo (maxima dosahuje mezi druhou a čtvrtou hodinou ranní). Melatonin řídí naše biologické hodiny a jeho hladina ovlivňuje kromě spánku mnohé další procesy v organizmu. Je například prokázáno, že omezuje tvorbu volných radikálů, takže posiluje imunitní systém, chrání nervovou soustavu i kardiorespirační systém a stimuluje produkci růstového hormonu. Potvrzeno je i to, že snížená hladina melatoninu patří k rizikovým faktorům výskytu rakoviny.

Podle odborníků vadí tedy nejen to, když si do noci s někým píšeme sms, ale i pokud bliká světlo signalizující činnost telefonu či jeho nabíjení. My sice spíme, ale naše tělo zaznamená, když se mobil rozbliká, protože dorazila další zpráva nebo mail. Doporučují proto přístroj v noci vypnout alespoň pro příjem dat. Přesto však bude vyzařovat elektromagnetické vlny, které mohou spánek narušit.

Zapnutý mobilní telefon by tedy v ložnici vůbec neměl být. Ani když je používán jako budík. Ostatně většina telefonů v danou hodinu spustí signál budíku, i když je přístroj vypnutý, takže není důvod, aby mobil na nočním stolku zůstával přes noc zapnutý.

Zpracováno podle inStory.cz