Jak se obrnit proti vánočnímu stresu. 5 tipů, které musíte letos vyzkoušet.

vanocni stresRok se s rokem sešel a máme tu opět prosinec. První advent a nedočkavé dětské odpočítávání dnů do Štědrého večera. Bodejť by děti neodpočítávaly, když Vánoce mají většinou spojené jen s nezapomenutelnými okamžiky radosti a neutuchajícího štěstí, o čemž se u dospělých zas tak často mluvit nedá. Ale nebudeme házet všechny do jednoho pytle a možná bychom se letos minimálně u těch dětí mohli inspirovat. Užít si ten sváteční čas v poklidu bez zbytečného stresu a pokud možno v obležení těch nejmilovanějších.

A protože my to opravdu změnit chceme, a o to věčné honění se za dokonalostí už nestojíme, dali jsme dohromady několik tipů, které by nám to mohli usnadnit, tak pojďte to zkusit s námi. Letošní Vánoce budou stát za to!

1) Podělte se o vaše povinnosti

Hlavně ty ženy! Mají toho na svých bedrech sakra moc a zvláště pak o Vánocích. Chtějí mít nejlépe uklizený dům, deset druhů cukroví, nejhezčí vánočku, dokonale zabalené dárky, skvěle vychucený bramborový salát, perfektní outfit… Tak bychom mohli pokračovat do nekonečna s celkovým výsledkem - zvládnu sama a na sto procent. Takhle už ne! Letos co nejvíce zapojte zbytek rodiny. Rozdělte úkoly rovnoměrně pro každého člena domácnosti. Ono to sdílení může ve finále navodit tu pravou atmosféru Vánoc, kdy se všichni stávají součástí rodinných tradic.

2) Chce to plán!

Vzhledem k datu, které máme, je to tak za pět minut dvanáct, ale nezoufejte, určitě se dá vše v klidu naplánovat. Možná první dárky máte již koupené, a pokud ne, rozvrhněte si zbylé dny a zkuste každý den vše podle vašeho plánu splnit tak, aby se vám toho příliš nenakupilo na poslední dny před Vánocemi. Zkuste zapsat opravdu každou činnost - od nazdobení stromečku po přípravu bramborového salátu. Do vašeho seznamu také připište, že krásné Vánoce nejsou o perfektním servisu a dokonalé vánoční tabuli, ale o té atmosféře, kterou vánoční svátky dokáží vykouzlit.

3) Vánoční dárky, kapitola sama pro sebe

Impulzivní nákupy den před Štědrým dnem vedou jen k větším výdajům a zbytečnému stresu a pocitu viny, zda pořízené dárky budou dostačující. V tomto případě radíme vést si malý seznam, který můžete mít v telefonu nebo ve svém diáři a během roku dopisovat nápady nebo věci, o kterých třeba vaši blízcí mluví. Budete tak mnohem více připravení a půjdete na jisto. Pokud si nic podobného nezapisujete, zkuste se zamyslet nyní, ještě než se vydáte do obchodu, nebo začnete hledat online. Dobrým vodítkem je také stanovit si v rámci rodiny maximální částku, kterou každý z vás utratí za jednoho člena rodiny. Tolik vás nepohltí nakupování nesmyslných dárků za spoustu peněz.

4) Vyhněte se stálému ochutnávání a nezapomeňte na pohyb

Období Vánoc je velkým lákadlem v podobě plného stolu a neustálého ochutnávání a uzobávání cukroví a jiných dobrot. S každou rodinnou návštěvou se tyto chutě násobí, protože přece chcete ochutnat ty skvělé maminčiny rohlíčky, nebo ten vaječný likér vaší babičky. Nemusíte si všechny tyto dobroty odpírat, ale všeho s mírou. Poděkuje vám nejen váš žaludek, ale i vaše mysl, která nebude muset rozjet na plné obrátky novoroční plány v podobě diety. Vánoční svátky jsou přímo stvořené k rodinným procházkách a pohybu na čerstvém vzduchu. Zkuste toho využít a opravdu každý den na menší zdravotní procházku vyrazit. Každý pohyb se počítá a pohádek bude tolik, že vám určitě nic neuteče.

5) Myslete na sebe

Je nám to jasné - tohle je asi poslední věc na našem pomyslném žebříčku vánočních úkolů, ale je natolik důležitá, aby obsadila spíše první příčky. Je dobré si uvědomit, že Vánoce budou i bez všech těch velkých příprav a je ve finále jen na nás, jak si je užijeme. Zkuste i tak nebýt na sebe tolik nároční a každý den si najít chvilku pro sebe. Chvilku, kdy si vypijete dobrou kávu a budete si užívat přítomný okamžik. Chvilku, kdy si přečtete pár stran z oblíbené knihy, nebo si napustíte vanu, zacvičíte, projdete se se psem, uvaříte zdravou večeři. Prostě cokoliv, co vás jen napadne a co vám dokáže udělat radost.

Přece jen Vánoce jsou především svátky klidu, pohody a radosti. Tak nasajme tuto atmosféru plnými doušky.