Denně se s nimi setkáváme, ale ne vždy víme, co znamenají. Symboly praní a údržby. Jak se v nich co nejlépe zorientovat?

S každým novým kouskem, kterým obohatíme náš šatník s sebou neseme přání, aby nám vydržel co nejdéle v takovém stavu, jako před prvním vypráním. Pokud chcete, aby si vaše prádlo zachovalo ten správný tvar a barvu i po několika vyprání, vždy se řiďte tím, co doporučuje výrobce.

Podívat se na štítek oblečení by mělo být po první myšlence, že daný kousek musíte mít, druhým krokem, který vás možná dovede k pokladně. A pokud se vám z délky a všech těch symbolů, které na štítku uvidíte, zamotá hlava, my pro vás máme několik základních tipů, které vám pomohou nejen v orientaci, ale i samotném rozhodování o dalších nákupech.

Základní čtení

Na štítku vždy najdete celou řadu symbolů, které vám doporučují, jak o daný kousek správně pečovat, aby vypadal stále jako nový. Pokud toto respektovat nebudete, riskujete, že z pračky vyndáte místo svého oblíbeného svetru obleček na panenky.

Z důvodu přehlednosti je na každém štítku uvedena kompletní řada symbolů podle následujícího schématu: praní – bělení – sušení – žehlení – profesionální péče o textil.

Prací symboly

Oděvní průmysl vytvořil 5 základních symbolů, které jsou takovým pracím jazykem, kterým se domluvíte po celém světě. Symboly na praní a péči o prádlo jsou následující:

  1. praní - vanička
  2. bělení - trojúhelník
  3. sušení - čtverec
  4. žehlení - žehlička
  5. profesionální čištění textilu - kruh

Tyto symboly bývají doplněny také o další značky, které informují o doporučené teplotě praní, sušení a žehlení. Dalším důležitým symbolem je X, které upozorňuje na kroky, kterým je nutné se vyhnout.

Symboly pro praní

Prvním symbolem je vanička, která je na štítku symbolem pro praní. Symbol informuje o tom, zda je možné oděv prát v pračce, ručně nebo při jaké teplotě a pracím cyklu. Pokud je symbol vaničky přeškrtnutý, není doporučeno oděv prát. Je tedy nutné ho nechat profesionálně vyčistit.

prani

Symboly pro bělení

Zda je možné oděv bělit, poznáte podle symbolu trojúhelníku. V tomto případě je potřeba myslet na to, že téměř každý prací prostředek obsahuje bělící složky, což není vhodné pro barevné textilie. Na ně používejte prací prostředky vhodné pro barevné prádlo, které neobsahují bělidlo.

beleni

Symboly pro sušení

Sušení je důležitou součástí celého procesu péče o textil. Symbolem sušení je čtverec. Tento symbol ukazuje, zda by se měl oděv sušit v sušičce, nebo přirozenou cestou na vzduchu. Pokud lze oděv sušit v sušičce, věnujte pozornost doporučenému stupni sušení. Ono vyndat oblíbené tričko o několik čísel menší zamrzí.

suseni

Symboly pro žehlení

Symbol žehličky na štítku nám napoví, zda je možné oděv žehlit a při jaké teplotě. Součástí obrázku žehličky jsou obvykle tečky, které označují, na jak maximálně vysokou teplotu můžete prádlo žehlit. Bavlněné nebo lněné tkaniny lze žehlit na nejvyšší stupeň. Tyto materiály jsou vůči vysokým teplotám odolné. Na druhou stranu existují syntetická vlákna a smíšené tkaniny. Ty se doporučuje nežehlit vůbec nebo jen na nízkou či střední teplotu.

zehleni

Symboly pro profesionální péči o textil

V případě chemického čištění na štítku odkazuje symbol kruhu. Znamená to, že prádlo by mělo být vyčištěno profesionálně. V kruhu naleznete různá písmena, která označují rozpouštědla a další informace pro čistírnu, jaké prostředky mají použít na vyčištění oděvu. Pokud naleznete na štítku přeškrtnutý kruh, chemické čištění není možné.

profesionalnicistenitextilu

Tyto malé symboly, které se obvykle skládají pouze z čar, koleček a několika písmen vám okamžitě a nekomplikovaně pomáhají předejít chybám při praní a péči o všechny oděvy. Užívejte si oblíbené kousky co nejdéle.