Hudba jako lék na nespavost a stres

hudba_1Naše myšlenky po dlouhém a náročném dni směřují většinou do postele. Naše tělo se těší na uvolňující sprchu a ulehnutí do čerstvě povlečených peřin. Představujete si to? Dokonalé. Jen dny, při kterých máme spoustu práce, starostí a zařizování dokážou naopak večer spíše potrápit. Hlava by chtěla, tělo přímo křičí po spánku, ale nejde to. V takové chvíli dokáží velice často pomoci zvuky, uklidňující melodie a bílý šum.

Spánek představuje pro tělo velkou dávku regenerace. Čas, při kterém nabíráme sílu a dáváme tělu dostatek prostoru připravit se na nový den a nové výzvy. Kvalitní spánek podporuje správné imunitní funkce. Dokáže nás zbavit stresu a tělo posílit v boji s infekcí nebo minimalizovat riziko vzniku onemocnění. Pokud vás trápí nespavost nebo jen potřebujete na konci dne malou stopku ve formě zklidnění těla a mysli, vyzkoušejte meditaci, přírodní zvuky nebo klidné a relaxační melodie.

Podle odborných studií je vhodné před spánkem poslouchat hudbu, nebo skladby, které se pohybují v rozmezí 60–80 BPM. Jakou hodnotu BPM má vaše oblíbená hudba zjistíte na webu Song BPM, kde stačí zadat interpreta a název skladby. Ovšem další vědecké studie ukazují, že není pro náš mozek dobré bezprostředně před spaním poslouchat chytlavou hudbu, protože ta zanechává na fungování mozku poměrně dlouhou stopu. Je to podobné, jako když slyšíte během dne nějakou písničku, kterou si pak celý den broukáte a nemůžete ji jen tak dostat z hlavy. Podobně to funguje i při poslechu výrazné hudby před spánkem. Říká se tomu „syndrom uvízlé písně“, v angličtině earworm, „ušní červ“.

Tak a teď si vyberte. Stejně jako se vším je to i v tomto případě velice individuální, takže je potřeba si vyzkoušet, co na vás bude fungovat nejlépe, každopádně pustit si v posteli metalový koncert třeba v deset hodin večer asi nebude pro každého.

Vyzkoušejte nejprve některé naše osvědčené tipy pro lepší usínání:

  1. Meditační hudba: Speciálně navržená hudba pro meditaci a relaxaci, často doprovázena zvuky přírody nebo repetitivními melodiemi, které pomáhají snižovat úroveň stresu.
  2. Klavírní hudba: Klidné klavírní skladby mají často uklidňující účinek a mohou pomoci uvolnit napětí.
  3. Klasická hudba: Některé klidné skladby klasické hudby, jako jsou mírné symfonie nebo klidné sonáty, mohou být také relaxační.
  4. Zvuky přírody: Zvuky jako déšť, vlny na pláži nebo šum lesa mohou pomoci vytvořit klidnou atmosféru pro usínání.

hudba_2

Náš tip!

Aplikace s hudbou pro lepší spánek.

White Noise Deep Sleep Sounds - i když se snažíme omezit veškerou technologii ve večerních hodinách na úplné minimum, rádi využíváme tuto aplikaci pro lepší usínání a navození relaxační atmosféry. Lehké bubnování deště nebo pořádný slejvák je za nás úplným balzámem. Navíc můžete poslouchat současně zvuky z této aplikace v pozadí a k tomu přehrávat audio z jiné aplikace. Můžete si tak pustit mluvené slovo v podobě oblíbené audioknihy nebo podcastu.

Vyberte si hudbu, která vám nejvíce vyhovuje a pomáhá vám relaxovat a usínat. Je také dobré experimentovat s různými žánry a zvuky, abyste našli ten nejvhodnější pro sebe. Ovšem nejdůležitějším doporučením pro kvalitní spánek je mít ho jako večerní prioritu. Chodit spát ve stejnou dobu a hlavně včas. Vyvětrat, omezit světlo v ložnici, vyvarovat se modrému záření z tabletů a smartphonů.

Naše další tipy na relaxační hudbu pro usínání: