Patří pokojové rostliny do ložnice?

pokojovkyPokojové rostliny jsou jedním z nejvyhledávanějších prvků a ozdob každého pokoje. Ložnice nevyjímaje. Pokojům dodají tu pravou svěžest, lehkost a jsou navíc dokonalým dekorativním prvkem. Některé druhy pokojových rostlin mají také uklidňující účinky, smyslnou vůní a schopnost čistit vzduch. Ovšem najdeme i takové, které mohou být pro náš organismus dokonce škodlivé. Ložnice by tak nemusela být pro jejich umístění tím nejlepším místem. S naším malým průvodcem si ovšem dokážete vybrat tu nejvhodnější pokojovku do své ložnice.

Proč mít pokojové rostliny v ložnici?

To že plní svůj estetický význam na jedničku je všem jasné na první pohled. Dokonale vzrostlá pokojovka dokáže rozzářit i ten nejtemnější kout, ale její další vlastnosti dokáží být pro člověka i velkým benefitem:

  • pokojové rostliny dokáží navodit dobrou náladu, zklidnit mysl a dokáží pomoci s rychlejším navozením spánku
  • podporují kreativitu
  • regulují vlhkost vzduchu v místnosti
  • dokáží čistit vzduch od alergenů, prachu a bakterií

A opravdu mě neotráví?

Pokojovky absorbují oxid uhličitý, který přeměňují na kyslík. Tato jejich schopnost se ale většinou odehrává pouze přes den, když probíhá fotosyntéza. V noci pak tomu bývá naopak. Rostliny vstřebávají kyslík a zpět vypouští oxid uhličitý. Proto by někdo mohl tvrdit, že ložnice není pro pokojové rostliny to nejlepší místo.

Pokud vaše ložnice, nebo místnost, ve které spíte, nevypadá jako botanická zahrada, ale jako dokonalý příjemný pokoj, do kterého vyberete správné druhy pokojovek, pak se není čeho obávat. V tomto případě se množství uvolněného oxidu uhličitého z rostlin nedostane na život ohrožující hranici. U většiny druhů pokojových rostlin naopak pozitiva převažují negativa.

A který druh pokojovky se do ložnice hodí nejvíce?

Tchýnin jazyk

Dlouhá léta spíše opomíjená rostlina, která se ovšem v poslední době těší velké oblibě. Tchýnin jazyk je ideální pokojovkou do ložnice, protože dokáže zlepšit kvalitu vzduchu. Je totiž schopna produkovat kyslík i během noci, a tak zkvalitnit váš spánek. Navíc je velice nenáročná na pěstování a hlavně vypadá velice dobře v každém interiéru.

Aloe Vera

Nenáročný sukulent, kteří již staří Egypťané nazývali klíčem k nesmrtelnosti. Její schopnost uvolňovat kyslík nejen ve dne, ale i v noci dokonale podpoří váš slastný spánek. Navíc dokáže příjemně zklidnit tělo i mysl.

Lopatkovec

Krásná pokojová rostlina, kterou díky svým schopnostem zachytávání nežádoucích organických sloučenin ze vzduchu pasujeme na jednu z povinných pokojovek. Čistí vzduch od formaldehydu nebo benzenu. V pokoji navíc dokáže regulovat hladinu vlhkosti, a tak je vhodnou rostlinou právě do ložnice.

Fíkus

Fíkus elastica je dokonalou dekorací do ložnice. Pro své veliké a lesklé listy dokáže zvýraznit každé místo. Dopřejte jí světlejší místo a spoustu prostoru do výšky.

Levandule

Možná si říkáte, že se jedná spíše o rostlinu, kterou pěstujeme na zahradě a domu si ji přineseme tak maximálně sušenou. Je to ovšem škoda.Levandule je bylinkou, u které byly prokázány pozitivní účinky na náš organismus. Zklidnění mysli, tišení úzkostných stavů či navození spánku. A tak bychom mohli pokračovat. Dopřejte ji světlé místo s přímým sluncem. Při dobrých podmínkách vám bude kvést i doma.