Zlaté mléko, zlaté sny

zlate-mlekoNástup letošního jara byl velmi specifický a také rychlý. Není tedy divu, že se s tím náš organizmus ještě stále vyrovnává. Jarní únava se proto dostavila v mnoha podobách, od snížení výkonnosti i schopnosti koncentrace, přes bolesti hlavy či kloubů, až po zhoršení kvality spánku. Pokud máte potíže především s usínáním, určitě vyzkoušejte haldi doodh - zlaté mléko. Tradiční nápoj z kurkumy, kterou v Indii a asijských zemích dlouhá staletí používají jako účinný lék na nejrůznější neduhy.

Sytě žlutý kořen kurkumy, kterou u nás známe spíš v podobě mletého prášku, obsahuje totiž kurkumin. Silný antioxidant, který prokazatelně podporuje imunitní systém, působí proti zánětům, reguluje hladinu cholesterolu a zlepšuje trávení. V poslední době se často hovoří i o jeho protirakovinných schopnostech.

Blahodárné účinky kurkumy navíc ve zlatém mléku násobí ještě pepř, ideálně kajenský. Ten působí proti nachlazení, chřipkám, virům i plísním. Podporuje trávení, snižuje bolest kloubů a působí proti migrénám i tvorbě hlenu. Kajenský pepř a obecně i ostatní chilli papričky jsou prospěšné pro srdce a dlouhodobě chrání proti civilizačním onemocněním.

A do třetice všeho dobrého a léčivého, do zlatého mléka patří také med, o jehož léčivých účincích snad ani není třeba hovořit. Dokáže totiž zahubit téměř všechny typy bakterií.

A jako bonus ještě skořice, která je plným právem označována za super potravinu, protože patří k nejsilnějším antioxidantům na světě. Přidat pak můžete třeba i čerstvý zázvor, šafrán nebo kardamon.

Pokud z popíjení zlatého mléka hodláte udělat pravidelný večerní rituál, bude mít jeho příprava vlastně dvě fáze. V té první je třeba nejprve vyrobit kurkumovou pastu. Potřebovat budete:

• čtvrt šálku kurkumy
• kávovou lžičku kajenského pepře (lze použít i černý)
• špetku skořice
• půl šálku vody
• kávovou lžičku kokosového oleje

Všechny ingredience vložte do malého hrnce, dobře promíchejte a na mírném plameni vařte až do zhoustnutí. Pak pastu přelijte do uzavíratelné sklenice a nechte vychladnout. Na jednu dávku zlatého mléka budete pak potřebovat asi jen čtvrt lžičky pasty. Zbytek uchovávejte v lednici.

Další příprava nápoje už je velmi jednoduchá. Do šálku kokosového, mandlového nebo plnotučného kravského mléka přidejte připravenou pastu z kurkumy za stálého míchání přiveďte k varu (kurkuma varem ztrácí svoji hořkou chuť). Pak nechte v hrnci vše zvolna probublávat cca 5 až 10 minut, až se dokonale propojí. Pokud do zlatého mléka použijete i nakrájený zázvor, nápoj přeceďte a až lehce zchladne, přidejte lžičku medu. Zlaté mléko pijte teplé.

Tento lahodný kořeněný nápoj se doporučuje pít především večer. Přivolává totiž klidný spánek a jeho hlavní kouzlo spočívá v tom, že zatímco vy už odpočíváte, zlaté mléko dále pracuje na očistě celého těla.