Vánoční úklid v ložnici

uklid-vanoceDalo by se říci, že i úklid neodmyslitelně patří k Vánocům, stejně jako kapr nebo vánoční stromeček. Ruku na srdce, když nebude doma naklizeno, jako v pětihvězdičkovém hotelu, i tak si vás Ježíšek najde. Každopádně by to pravé hospodyňce nedalo spát. A když už jsme u toho spánku, předvánoční úklid v ložnici vám zajistí po štědrovečerní nadílce vytoužený relax.

Nyní je tedy ten pravý čas pustit se do vánočního úklidu vaší ložnice. A kde začít?

Skříň

Pokud máte v ložnici skříně, začněte od nich. Sezóna zimního oblečení je již v plném proudu, ale pokud jste nestihli dát stranou všechno letní oblečení, nebo víte, že tu máte kousky, které světlo světa nespatřily už déle jak rok, roztřiďte je. Věci, které nebudete nosit, odložte do krabice, kterou zanesete do kontejneru na textil, na charitu nebo rozdáte.
Police důkladně omyjte, setřete prach, vyměňte nové vonné sáčky nebo přidejte cedrové dřevo proti molům. Než vše vrátíte na své místo, nechte skříně chvíli otevřené a provzdušněné.

Koberec

Menší koberce a koberečky, které máte vedle postele důkladně vyklepejte a vysajte. Podle materiálu můžete vyprat, příp. vyčistit nebo vyvětrat venku, když to zrovna dovolí počasí. Velké koberce je možné vyčistit a vyprat speciálním vysavačem. Pokud jej máte nebo si půjčíte, pusťte se teď do toho.

Matrace

Místo, na kterém nikdy nespíte sami, a proto je opravdu důležité dát si s její údržbou opravdu záležet, a to nejen jednou za rok. Ideální je v tomto případě matrace s potahem, kterou máte navíc opatřenou chráničem matrace.
Potah je možné prát v pračce, stejně jako chránič. Vždy ovšem dbejte pokynů výrobce.
Z matrace odstraňte úplně vše a důkladně ji vysajte ze všech stran. Nezapomeňte na každé prošití a zákoutí, ve kterých by se mohl držet prach. Můžete ji vyjmout z rámu postele a ve vertikální poloze postavit a dopřát jí poblíž okna přístup čerstvého vzduchu. Mezitím umyjte nebo vysajte rám, rošt či čelo postele.
Vyvětrání peřin, čisté a voňavé povlečení a vypraný chránič matrace se postarají o ten nejsladší spánek.

Náš tip na osvěžení matrace!

Nemáte snímatelný a pratelný potah? Pak pomůže královna kuchyně - jedlá soda. Pokud nemáte speciální čistič na matrace, jedlá soda najde využití právě i při úklidu ložnice. Vzhledem k tomu, že naše tělo dokáže během jedné noci nějaký ten litr potu vypotit a matrace to dokonale vsákne, už jen ta myšlenka není úplně příjemná a věřte, že dříve nebo později to budete dokonce i cítit. S tím vám jednoduše pomůže právě jedlá soda.
Přes sítko ji nasypte na matraci. Pro menší osvěžení přidejte pár kapek esenciálního oleje. Levandule či eukalyptus jsou ideální vůně do ložnice. Poté kartáčkem jemně drhněte celou matraci. Sodu můžete nechat na matraci působit půl hodiny a poté ji důkladně celou znovu vysajte. Jedlá soda pohltí nejen vlhkost, pach, ale také maz. Opětovným vysáváním z ní dostanete vše, co soda po dobu působení pohltila.

vanoce-uklid2Záclony, závěsy

Další textilie, kterou je možné jednoduše vyprat. Zatímco záclony budete prát, můžete si umýt okna. Pokud mluvíme o vánočním úklidu, vezmeme to z gruntu. Po vyprání můžete záclony rovnou z pračky pověsit a nechat doschout přímo na garnýži. Provoní vám tak krásně celý pokoj. Těžké závěsy pověste až po jejich doschnutí.

Květiny

Vánoční spršku si zaslouží i pokojové rostliny. Pokud se vám je nechce všechny sprchovat, můžete dát jen do rozprašovače vlažnou vodu a postříkat listy, ze kterých pak hadříkem jemně setřete všechen prach.

Dekorace

Malé doplňky na nočním stolku, vázy, knihy, lampa, obrazy, cokoliv, co zútulňuje vaši ložnici, zbavte prachu. Omyvatelné povrchy namočte a důkladně omyjte. Na bytové doplňky, jako jsou např. obrazy a jejich rámy se občas při běžném úklidu zapomíná. Umyjte také všechny parapety, poličky a jiné úložné prostory.

Závěr

Až bude vše čisté a zpět na svém místě. Ložnice bude důkladně vysátá a vytřená, můžete v ní na chvíli zapálit svíčku s jemnou vůní, která nenaruší váš spánek nebo pořiďte nenápadný difuzér. Levandule, citrusové tóny nebo vůně kašmíru se hodí do čisté ložnice plné čerstvého vzduchu. Do Vánoc zbývá už jen pár týdnů, tak se s chutí pusťte do úklidu. Výsledek vám bude velkou odměnou.