Polohy ve spánku a jejich vliv na zdraví a tělo

polohyvespanku_clanekMáte za sebou náročný den a jediné, na co se těšíte, je dlouhá sprcha a ničím nerušený spánek. Ano, sladký spánek! Ovšem ani ten nemusí vašemu tělu pomoci, pokud nezvolíte správnou polohu. Při usínání se obvykle uvelebíme hlavně tak, aby nám to bylo příjemné, a jak jsme si za ta léta zvykli, ale je to tak vůbec správně? Poloha ve spánku je totiž úzce spjata nejen s bolestmi zad, ale také se zdravím našeho těla. Jak si tedy správně lehnout?

Spaní na zádech

Poloha, která je podle odborníků nejpřirozenější a nejlepší polohou pro zdravý spánek. Páteř by měla zůstat napřímená, neměla by se zbytečně prohýbat a deformovat. Při této poloze si také udržujete pevné poprsí a navíc je poloha na zádech prospěšná i pro správné trávení. Pro ženy také bude přínosem vědomí, že v této poloze mohou předejít předčasné tvorbě vrásek. Naopak z ní nebudou mít radost vaše drahé polovičky, protože kdo má problém s nočním chrápáním, v této poloze bývá nejintenzivnější.

Spaní na břiše

Na chvilku možná, ale setrvávat v této poloze déle a pravidelně odborníci na zdravý spánek nedoporučují. V této poloze pravděpodobně obracíte hlavu na levou nebo pravou stranou tak, aby se vám dobře dýchalo, ale právě to může způsobovat velké bolesti krční páteře a zad. Dochází také ke zvýšenému tlaku na klouby. Když už jsme začali s vráskami, tato poloha je v případě krásy nevhodná, a co se týká pevnosti poprsí, působí na něj váha celého těla, takže už jen ta představa je bolestivá. Ale naopak lidem, kteří se potýkají s chrápáním, bývá poloha na břiše úlevou.

Spaní na boku

Poloha na boku je také jednou z doporučovaných poloh, protože i v tomto případě zůstává páteř v optimální poloze, pokud spíte s rovnýma nataženýma nohama a rukama podél těla. Ovšem, aby tato poloha byla optimální pro vaše tělo a ráno vás nebolel celý člověk, potřebujete vhodný anatomický polštář, který poskytne vaší páteři správnou oporu. Z naší nabídky doporučujeme všem spáčům usínajícím na boku polštář Flex Memory M nebo L, který byl vyvinut s fyzioterapeuty s cílem zajistit co největší komfort krční páteři a hlavě. Šíjovým a ramenním svalům tento anatomický polštář poskytuje dokonalou oporu a uvolnění během celého spánku.

Levý bok či pravý bok? Rozhodně levý.

Spánek na levém boku přináší spoustu výhod pro tělo. Doporučuje se především těhotným ženám z důvodu lepšího krevního oběhu plodu. Zlepšuje také činnost sleziny, problémy s pálením žáhy, pomáhá vyprazdňování, zmírňuje otoky rukou a nohou a funguje i jako pumpa do srdce.

Která poloha je při spaní tedy ta správná?

Přesně se nedá říci, která z uvedených poloh je správná nebo špatná. Jedná se o individuální záležitost, o které rozhoduje nejen váš zdravotní stav, ale také anatomie těla a nároky na pohodlí. Správně zvolená matrace a polštář mohou pomoci zajistit co nejvyšší komfort a minimalizovat nevýhody jednotlivých poloh.

Pokud bychom se ale měli držet výzkumů, nejvhodnější polohy pro spaní jsou polohy na boku a na zádech.