Mýtus nebo realita: kamenné polštáře ve starověkém Egyptě

kamennypolstar_1Na růžích ustláno rozhodně staří Egypťané neměli. A ano, skutečně používali kamenné polštáře, ale ne v takovém smyslu, jak bychom dnes chápali pojem "polštář". Tyto výrobky se nazývají "hlavové opěrky" a byly vyrobeny z různých materiálů, včetně kamene, dřeva a keramiky. Jednalo se spíše o jakousi podpěru hlavy. Ta měla půlkruhový vrchol, který držel hlavu, zatímco plochý podstavec zajišťoval stabilitu na lůžku. Teoreticky pro hlavu poměrně pohodlná poloha, prakticky si to asi představit neumíme. Kdo měl trochu živější spaní, tak se rozhodně neprobudil v té nejlepší kondici. Každopádně tenhle kamenný polštářek zajišťoval volné proudění vzduchu kolem hlavy, což v teplém klimatu bylo vítané. Navíc se věřilo, že taková podpora pomáhá chránit spící osobu před nebezpečnými silami a zlými duchy, kteří by mohli zaútočit během noci.

Nejstarší objevený egyptský polštář se datuje do let 2055–1985 př. n. l. a pochází z naleziště Herakleopolis. Ten ovšem vznikl z rostlinných vláken. Pokrýval ho voskovitý povlak z pryskyřice a je více podobný současnému polštáři.

I když bychom dnes považovali kamenné polštáře za nepohodlné, pro staré Egypťany měly tyto opěrky důležitou roli v jejich každodenním životě i v náboženských praktikách.

My tedy nic podobného zkoušet nechceme a věříme, že ani vy, milovníci spánku, také ne. Za to určitě potřebujete vědět o polštáři z materiálu Outlast, který má tak trochu něco společného s polštáři starých Egypťanů. Jedná se o technologii s dosažením dokonalého termoregulačního efektu. Jde o látku podobnou vosku, jež má schopnost měnit pevné skupenství na kapalné a naopak, přičemž dochází k akumulování anebo naopak uvolňování tepla. Pokud se kůže přehřívá, termokapsle akumulují nadbytečné teplo. Jakmile se začne ochlazovat, OUTLAST vrací tělu nastřádané teplo zpět. To znamená, že vám v každém ročním období bude vždy „tak akorát“. Ani zima, ani teplo. A vzhledem k tomu, že polštář je opravdu klíčovým aspektem pro to, aby naše krční páteř měla během spánku správnou oporu, zarovnání a prevenci zmírnění její bolesti, je důležité při jeho výběru věnovat pozornost následujícímu:

kamennypolstar_3.2

1. Podpora a výška polštáře:

  • Polštář by měl udržovat hlavu a krk ve správném zarovnání s páteří. Pokud je polštář příliš vysoký nebo příliš nízký, může to způsobit napětí a bolest v krční páteři.
  • Osoby spící na boku potřebují vyšší polštář, aby zaplnili prostor mezi krkem a matrací, zatímco lidé, kteří spí na zádech, potřebují nižší polštář, ovšem s ohledem na tuhost matrace.

2. Materiál polštáře:

  • Paměťová pěna je populární volbou, protože se přizpůsobí tvaru hlavy a krku a poskytuje optimální podporu.
  • Polštáře z peří nebo syntetických vláken mohou být méně podpůrné, ale některým lidem mohou vyhovovat.

3. Tuhost polštáře:

  • Polštář by neměl být ani příliš tvrdý, ani příliš měkký. Musí poskytnout dostatečnou podporu, aby udržel krk v neutrální poloze, ale zároveň být pohodlný.

4. Spánková poloha:

  • Lidé spící na boku by měli hledat pevný a vysoký polštář, zatímco lidé spící na zádech potřebují polštář, který je středně vysoký a měkký až středně tvrdý.
  • Lidé, kteří spí na břiše, by měli používat velmi tenký polštář nebo žádný polštář, aby zabránili nadměrnému prohnutí krční páteře.

5. Anatomické polštáře:

  • Speciální anatomické nebo ortopedické polštáře jsou navrženy tak, aby podporovaly správné zarovnání krku a páteře a jsou velkými pomocníky pro lidi s chronickou bolestí krční páteře.

Nesprávný polštář může vést k nesprávnému zarovnání krku a páteře, což může způsobit napětí svalů, šlach a vazů, to vede k bolesti a nepohodlí. Naopak správný polštář může pomoci zmírnit stávající bolest a předcházet jejímu návratu.