Péče o chrániče s membránou

Péče o chrániče s membránou - Sleep Centrum poradí jak na to.Speciální výrobek se speciální péčí

Pořídili jste si matracový či polštářový chránič a nevíte si rady s jeho údržbou? Nejprve je důležité si říci, že se jedná o speciální výrobek, který je opatřen polyuretanovou membránou, a tak si také zaslouží speciální péči.

Pokud jste si pořídili chránič matrace či polštáře, popřípadě o tom teprve přemýšlíte, určitě budete chtít, aby vám výrobek sloužil co nejlépe a co nejdéle. To chrániče od našich dodavatelů Dadka, Velfont a Pikolin jisto jistě budou, jen je potřeba jim věnovat dostatečnou péči a bezpečnou údržbu.

Faktory ovlivňující životnost polyuretanových membrán a zátěrů

Životnost polyuretanových membrán je ovlivněna tím, kde chránič plní svou funkci. Například polštářový chránič je vystaven intenzivnějšímu působení agresivního potu než matracový chránič. Životnost chrániče, respektive jeho membrány je bezpochyby také ovlivněna tím, jak často a jakým způsobem se pere. Jelikož pot působí dlouhodobě a chemicky na materiál, ze kterého je chránič vyroben, je vhodné ho dostatečně prát. Příliš časté praní ale snižuje životnost působením detergentů - chemie a také mechanickým namáháním.Péče o chrániče s membránou - Sleep Centrum poradí jak na to.

Je také důležité zmínit to, že chránič nelze vnímat jako běžné povlečení, respektive prostěradlo. To chtějí mít zákazníci čisté, to ale není hlavním úkolem chrániče. Hlavním úkolem je chránit. Samozřejmě, že se musí čas od času šetrně vyprat, pokud však na chrániči zůstane nějaká ta skvrna či menší znečištění, je lépe je tam nechat.

Obecně jsou dány čtyři faktory, které jsou při praní důležité: čas - teplota - chemikálie - mechanická akce. Pro praní oděvů nebo chráničů s membránou platí tyto obecné zásady:

Čas

Program použitý na praní by neměl být zbytečně dlouhý. Dlouhé působení chemikálií membráně nedělá dobře a snižuje její životnost.

Teplota

V návodu u chráničů uvádíme, že doporučujeme prát na 60 °C, maximálně však na 90 °C. V běžném domácím prostředí je 60 °C dostatečná teplota, ale pokud je nutné prát pravidelně na 90 °C, je to sice možné, ale šetrné to není. Ve spolupůsobení chemie + čas (program na 90 °C je extra dlouhý) opět snižujeme membráně životnost.

Chemikálie

Zde bývá v údržbě největší kámen úrazu. Vrátíme se tedy na začátek tohoto článku a připomeneme si, že chránič s polyuretanovou membránou je speciální výrobek, který potřebuje speciální péči. Péče o chrániče s membránou - Sleep Centrum poradí jak na to.Chránič s polyuretanovou membránou nelze prát stejně jako povlečení a prostěradla, to znamená, že ho nemůžeme prát společně s těmito lůžkovinami.

Membrána snese opravdu pouze jemné prací prostředky a žádnou aviváž. Ideální je tekutý prací prostředek na tmavé prádlo. Prací prostředek na bílé prádlo obsahuje bělidla a optické zjasňovače, přípravky na odstranění skvrn jsou rovněž hřebíčkem do rakve pro polyuretanovou membránu, stejně tak aviváž. Prací prostředky na bílé prádlo, odstraňovače skvrn a aviváže jsou problém, který významně snižuje životnost membrány. Připomeňme si tedy ještě jednou, že membrána snese opravdu jen jemné prací prostředky a žádnou aviváž.

Mechanická akce

Náplň pračky by měla být poloviční nebo alespoň menší tak, aby byl v bubnu dostatek prostoru. Otáčky by se měly nastavit na 600 ot./min. až 700 ot/ min. Důvodem je to, že vysoké otáčky membránu příliš natahují. I když má polyuretan dobrou roztažnost, běžných 1 000 ot./min. – 1 200 ot./min. je příliš. Dalším důvodem je také to, že se látka může během praní v pračce přetočit, to vede k tomu, že se vytvoří kapsa, ve které je voda. Při odstřeďování se pak voda tlačí na membránu, která ale vodu nepropustí. Tak se mohou vytvářet mikro trhlinky, které se postupem času zvětšují a membrána již neplní svou funkci tak, jak má. Dejte také pozor na praní chrániče s dalším prádlem, které je opatřeno zipem. Zip může být pro polyuretanovou membránu velice nebezpečný, membránu může poškrábat, natrhnout a snížit nebo úplně anulovat její funkci.

A jak je to se sušením v sušičce?

Výrobcem je povoleno sušení v sušičce do 60 °C. Membrána sice snese vysokou teplotu praní, ale nesnese vysokou teplotu sušení. Ke zničení membrány může dojít i po jediném vysušení na příliš vysokou teplotu.

Jak tedy poznat vhodný program pro sušení membránových výrobků? Je potřeba vybrat program, který je vhodný pro citlivé materiály. Bývá popsán například jako "jemné", "syntetika", "nízká teplota" a tak podobně. Každá sušička je jiná, ale můžete provést praktický test. Dejte sušit na vybraný program prádlo, ve kterém je také oblečení s kovovým knoflíkem nebo zip. Po půl hodině sušičku otevřete a dotkněte se kovové části. Pokud je příliš horká tak, že ucuknete, program hřeje na příliš vysokou teplotu. Pokud je teplá, ale nepálí, program je vhodný pro sušení membránových výrobků.

Membránové chrániče doporučujeme ze sušičky vyndat ještě před tím, než jsou zcela suché. Zbytková vlhkost výrobek ještě dostatečně ochlazuje, a tím ho chrání před vyšší teplotou. Dřívějším vyndáním také zabráníte "džínovému efektu", kdy se svrchní materiál jakoby srazí. Při prvním použití samozřejmě opět povolí.

Nejpraktičtějším řešením je tedy chránič ráno vyprat, lehce ho vysušit v sušičce, vyndat ještě se zbytkovou vlhkostí a nechat volně doschnout. Večer ho pak můžete opět použít.

Shrnutí péče o chrániče s membránou

  • Péče o chrániče s membránou - Sleep Centrum poradí jak na to.Časové rozmezí mezi praními by nemělo být příliš dlouhé, stejně tak by nemělo být praní příliš časté.
  • Program použitý na praní by neměl být zbytečně dlouhý.
  • Doporučujeme prát na 60 °C.
  • Membrána snese pouze jemné prací prostředky a žádnou aviváž, stejně tak přípravky na odstranění skvrn.
  • Náplň pračky by měla být poloviční nebo alespoň menší tak, aby byl v bubnu dostatek prostoru.
  • Otáčky pračky by se měly nastavit na 600 ot./min. až 700 ot/ min.
  • Chrániče neperte s dalším prádlem, které je opatřeno zipem.
  • V případě sušení v sušičce použijte jemný program do polosucha a poté nechte volně doschnout.

Pokud budete dodržovat tato doporučení a brát v potaz všechny tyto faktory, které ovlivňující životnost polyuretanové membrány, věříme, že vám výrobky chránící polštáře a matrace budou sloužit kvalitně a dlouhodobě.