Bylina pro "špatné časy"

Článek "Bylina pro špatné časy"Zachovat si duševní rovnováhu je v této době velmi složité. Nejistota, obavy o zdraví - vlastní i našich blízkých, a strach z budoucnosti jsou všudypřítomné. Poznamenává to pochopitelně naši psychiku a bohužel i kvalitu spánku. Ten je přitom pro lidský organizmus stejně důležitý jako jídlo a pití. Ba možná ještě o něco víc.

Během spánku totiž lidské tělo relaxuje, zbavuje se škodlivin a nabírá potřebnou sílu pro další den. Pokud spíme málo nebo špatně, projeví se to nejen na celkové únavě, podrážděnosti a depresivních náladách, ale také na schopnosti odolávat infekcím a nemocím. Zkrátka na celkové imunitě.

Podle průzkumů trpělo již před nástupem koronavirové pandemie nejrůznějšími poruchami spánku v ČR až 15 % populace a téměř polovina Čechů zmiňovala v souvislosti se spánkem občasné potíže. Odborníci se přitom shodují, že za těmito problémy stojí především způsob našeho života. Stres, minimum pohybu, nevhodná strava i špatný pracovní a životní režim. Do značné míry tedy bohužel prokazatelně škodíme sami sobě. A k tomu se nyní přidává ještě onemocnění Covid 19.

Jenže jak z toho bludného kruhu ven, když se dobře vyspat potřebujete hned? Než sáhnete po prášcích na spaní, zkuste spíš osvědčené léky z přírodní lékárny. Například kozlík lékařský (valeriana officinalis). Ten bude v tomto směru velmi dobrým pomocníkem. Ostatně přezdívá se mu přírodní Valium. Již ve starověku byl považován za všelék a uznávaly jej nejen kořenářky, ale i lékařská věda, včetně věhlasného Hyppokrata a Galéna.

Dodnes jsou všeobecně známé a vyhledávané tzv. Valeriánské kapky, což je v podstatě tinktura z kozlíku lékařského. Často je prý během druhé světové války užívali vojáci i civilisté pro snížení stresu z probíhajících bojů a náletů.

Kozlík lékařský totiž skutečně dokáže tlumit úzkost a navodit klidnou mysl. Prokazatelně podporuje kvalitnější spánek, upravuje zažívání a pozitivně působí na kardiovaskulární systém. Neurologové dnes doporučují kozlík i pro zlepšení kognitivních funkcí v čele s pamětí a onkologové zase pro potlačení únavy a nevolností spojených s chemoterapeutickou léčbou.

Bylina má prokazatelné sedativní účinky, díky nimž se také jako jedna z prvních prosadila v oblasti homeopatie. Nejčastěji se užívá kořen, ze kterého si můžete doma připravit především čaj. Je sice trochu trpký a poněkud specifická je i jeho vůně, ale třeba v kombinaci s medem chutná skvěle. Citronová šťáva mu zase dodá svěží chuť.

Z odvaru z kozlíku si ovšem můžete na večer připravit třeba i relaxační koupel či parní lázeň. Pokud si však budete vařit jakýkoliv nálev, je třeba dodržet dávku maximálně dvou šálků denně po dobu nanejvýš dvou měsíců. Kořen byliny by také neměli bez předchozí konzultace s lékařem používat ti, kdo již mají předepsané tišící léky či antidepresiva. Není určen ani těhotným a kojícím ženám.

Návod na přípravu

  • Bylinu zalijte vroucí vodou 100 °C v poměru 2 čajové lžičky na 250 ml.
  • Pro přípravu čaje v konvici přidejte 1 lžičku navíc.
  • Doba vyluhování 10 minut (přikrytý šálek), poté přeceďte.

Kořen kozlíku lékařského skladujte vždy v temnu a v dobře uzavřené nádobě, aby se k němu nedostalo světlo, vlhko a cizí pachy. Na tyto tři věci je kozlík mimořádně náchylný a mají velký vliv na výslednou kvalitu byliny a jejího nálevu.