Mýtus tvrdé matrace

clanek-mytus-tvrde-matraceVelmi často se v prodejnách Sleep Centra setkáváme se zákazníky, kteří si přejí co možná nejtvrdší matraci. Domnívají se, že jedině taková bude ta pravá. Ani zdaleka to tak ale není. Matrace je velmi individuální a do značné míry také pocitová záležitost. Jinak tvrdé lůžko potřebuje určitě člověk, který váží 100 kilogramů, a jiné ten, kdo polovinu. Mýtus o tvrdé matraci však přetrvává dlouhé roky ne-li staletí. 

Historicky bývaly slamníky a matrace vyráběny z materiálů, které lidskému tělu nedokázaly vytvořit patřičnou oporu ani komfort. Pod nejtěžšími partiemi těla se nadměrně prohýbaly či bortily. Lidé na nich tedy spali v podobné poloze jako v houpací síti. Ve snaze to napravit, dávali pod matrace pevné desky.

Asi právě tady se zrodila představa, že tvrdá matrace zajistí člověku kvalitní spánek. Opak je však pravdou. Příliš tvrdá matrace se tělu nepřizpůsobí a nedokáže mu poskytnout oporu. Vytváří tedy nepříjemný protitlak. Místo toho, abychom v noci klidně spali a naše tělo relaxovalo a sbíralo energii na další den, neustále hledáme polohu, ve které by se dalo alespoň chvíli vydržet. Ráno pak vstáváme rozlámaní, nevyspalí a taky bez nálady.

V poloze na boku tvrdá matrace neumožní širokým ramenům a bokům, aby se do ní přirozeně zabořily. Páteř tak nemá ve fázích hlubokého spánku, kdy pomíjí svalový tonus, žádnou oporu. Podobné je to i když ležíme na zádech, protože v této poloze má tělo s matrací nejvíc styčných bodů. Dříve či později se dostaví bolesti zad, především v oblasti bederní páteře. Navíc silný protitlak omezuje také cirkulaci krve i lymfy a v podkoží tlačí i na nervová zakončení.

Že je matrace příliš tvrdá poznáte, když si na ni lehnete a pod bederní páteř vsunete nataženou ruku. Pokud mezi tělem a matrací zbývá větší prostor, než aby „tak akorát“ prošla ruka, matrace je opravdu příliš pevná.

Výběru matrací proto vždy věnujeme velkou pozornost a ke každému zákazníkovi přistupujeme zcela individuálně. Vždyť každý člověk je jedinečný i z pohledu tělesných proporcí a potřebuje tedy i různou tuhost matrace.

Prohlédněte si naší nabídku matrací >>>