Vánoce na prodejnách a e-shopu. Více informací >>>

Měď, kov pro komfort spánku i lepší kondici

vegas-coppercoil_uprNa souvislost spánku a zdraví upozorňuje stále více vědeckých studií. Některé hovoří dokonce o tom, že až 80 procent nejrůznějších onemocnění má přímou či nepřímou souvislost se spánkem, jeho kvalitou či nedostatečnou dobou, po kterou tělu spánek dopřáváme.

Spánek může být však nejen zdravý, ale také ozdravný. A to díky matracím, na kterých spíme. Nejde přitom „jen“ o schopnost matrací přizpůsobit se tělu a současně mu vytvořit patřičnou oporu, takže se svaly, klouby i vnitřní orgány během spánku dokonale uvolní. Relaxace může být ještě dokonalejší i díky materiálům, ze kterých jsou matrace či jejich potahy vyrobeny.

Platí to i v případě pružinových matrací VEGAS, v jejichž jádru jsou použity pružiny CopperCoil potažené vrstvou mědi. Jde o patentovaný systém německé firmy Agro, která na tyto systémy poskytuje dvacetiletou záruku.

Již od starověku je známo, že měď má antibakteriální a antiseptické vlastnosti. Egypťané ji nazývali „kovem života“, měděné šperky měla například raději než zlaté či stříbrné například i královna Kleopatra. Také ve starém Římě nosily ženy měděné šperky, aby byly krásné a zdravé. Měď tehdy sloužila i jako lék proti tuberkulóze a močovým infekcím.

Její solí se dodnes proti chorobám ošetřuje vinná réva a zahrádkáři vědí, že právě díky postřiku roztokem měďnaté soli lépe dozrávají rajčata.

V lidském organizmu dnes však tato látka často chybí. Po železe a zinku by přitom měla být třetím nejvíce zastoupeným prvkem v našem těle.

Měď totiž ovlivňuje většinu metabolických procesů například krvetvorbu
, stavbu kostí i činnost centrálního nervového systému. Je součástí kolagenu, bílkoviny, která je důležitou částí kůže, kostí a pojivových tkání. Hraje také důležitou roli při tvorbě barviva v kůži – melaninu. Významný je i její podíl na zmírňování křečí.

Při nedostatku mědi může dojít k chudokrevnosti neboli anémii, zhoršení duševního vývoje či ke zhoršení využití cukrů v našem těle. Protože se podílí na tvorbě melaninu, při jeho nedostatku dojde ke ztrátě pigmentu a vypadávání vlasů.

Vyskytuje se v řadě zdrojů – kakau, játrech nebo v korýších či měkkýších. U nás ji můžeme najít i v méně exotických zdrojích, k nimž patří ořechy, ovesné vločky, droždí, maliny či houby. Ve stopovém množství se měď vyskytuje i v řadě dalších potravin.

Třebaže pružinový systém CopperCoil není v přímém kontaktu s pokožkou, odkud se pak dostává krví do celého těla, pozitivní vliv mědi byl i přesto prokázán.

Právě díky mědi získaly navíc pružinové bloky používané v matracích VEGAS i zcela jedinečné vlastnosti. Především větší pevnost, vyšší odolnost proti korozi a v neposlední řadě také tichý chod. Tím že jsou bimetalické pružiny výjimečně hladké, jsou také podstatně šetrnější k taštičkám, ve kterých se nacházejí, a patří k vůbec nejtišším pružinám.

Německá společnost Agro vyrábí pružinové systémy jako jediná v celé Evropě a exkluzivní práva na jejich používání v matracích má v celé EU pouze firma VEGAS.matrace Vegas model M1