Jak vybrat prostěradlo

jak_vybrat_prosteradloPřísloví, že si každý lehne tak, jak si ustele, není asi třeba připomínat. Je ale dobré zmínit, že při skutečném stlaní postele bychom vždy měli věnovat dostatečnou pozornost prostěradlu. Neprávem bývá totiž opomíjeno jako něco, co není až tak důležité. Přitom je to přesně naopak.

Prostěradlo chrání matraci před nečistotami a pro náš spánek může vytvořit komfort nejen pokud jde o dobré odvádění potu, ale také o pocitovou teplotu lůžka. Podle zvoleného materiálu může totiž chladit nebo naopak hřát.

Bavlněná prostěradla jsou nestárnoucí klasikou. Ať už jde o pevnou tkaninu stále používanou na tzv. plachtách, či její pružnější a měkčí verze v podobě hladkého jerseye či smyčkového froté. Jeho hřejivost a současně vyšší savost ocení ti, kteří mají rádi teplo. Chladivý satén je zase ideální volbou pro teplé letní noci.

Důležité jsou samozřejmě rozměry. Řada výrobců uvádí u prostěradel bohužel pouze šířku a délku. Je však potřeba znát i další údaj, který se týká rezervy pro výšku matrací. Ty dnes bývají poměrně vysoké a není-li na prostěradlu dostatečná rezerva, bude z matrací klouzat.

U napínacích prostěradel v zásadě platí, že k výšce matrace bychom měli připočítat ještě cca 5 až 10 cm. Ovšem každý materiál je jinak pružný, u pevnějších tkanin je proto lepší počítat s větší rezervou. Z toho pohledu jsou velmi praktické materiály s přídavkem elastanu. Díky němu jsou pak prostěradla velmi pružná. Například kvalitní bavlněný jersey s podílem elastanu je možné natáhnout až o 20 % oproti původní velikosti.

Ve dvoulůžkové posteli, kde jsou dvě samostatné matrace, je možné povlékat buď každou z nich samostatně, nebo použít jedno velké prostěradlo o dvojnásobném rozměru. Ušetříme tím nejen čas, ale také peníze. Navíc společné prostěradlo plochu lůžka opticky sjednotí a mezi matrace se bude dostávat i méně nečistot.

Pod prostěradla doporučujeme používat ještě nepropustné chrániče. Dokáží matraci ochránit nejen před nečistotami, ale také nejrůznějšími tekutinami. Současně by ji však měly nechat volně dýchat. Je to velmi důležité nejen pro celkovou hygienu lůžka, ale na prodyšném chrániči se pak v noci méně potíme.

Mezi chrániči jsou v tomto ohledu velké rozdíly. Například membrána Neotherm v chráničích španělské značky Velfont je až 10x prodyšnější než běžné PUR zátěry. Laboratorní testy prokázaly, že se její prodyšnost blíží dokonce prodyšnosti bavlny.

Různé typy chráničů Velfont vám kdykoliv rádi představíme v našich prodejnách. Najdete zde také naši privátní kolekci velmi kvalitních napínacích prostěradel Slee, která se dají použít na matrace vysoké až 30 cm.

Jsou vyrobena z bavlněné tkaniny s přídavkem elastanu (z 95 % bavlna, 5 % elastan). Předností prostěradel Slee je vysoká gramáž materiálu, která činí 190 g/m2, a jejich kvalitu dokladuje i jakostní značka "Česká kvalita".