Jak vybrat postel

jakvybratpostel_sleepcentrumV dobách dávno i poměrně nedávno minulých bývala postel symbolem bohatství. Dovolit si ji totiž mohli jen vyvolení. A pokud udělil panovník audienci ve svém loži, bylo to prý považováno za ještě větší poctu, než kdyby se tak stalo v přijímacím sále či salonu. Není tedy divu, že královské postele jsou dodnes dokladem vrcholného umění stolařského a řezbářského řemesla. Ovšem i podstatně prostší postele ve venkovských staveních bývaly pouze výsadou hospodářů.

Dnes si může dobrou postel dovolit každý. Záleží jen na něm, kolik do ní chce investovat. Rám dvoulůžkové postele je možné pořídit již v řádu pouhých několika málo tisíc korun.

Nicméně hned na začátku bychom měli zvážit, zda si chceme pořídit postel "na celý život" a nebo ji budeme naopak častěji obměňovat, abychom drželi krok s aktuálními trendy bydlení a designu. V prvním případě bude samozřejmě investice vyšší. Vždy je však dobré sledovat některé důležité aspekty.

Výška postele


Jakákoliv postel by měla být dostatečně vysoká. Zajistí tak pro nás pohodlné vstávání. Platí zde pravidlo, že pokud na lůžku sedíme a bosá chodidla máme na zemi, úhel mezi stehny a lýtky by měl být alespoň 90 stupňů, raději více. Naše kolena díky tomu nejsou při vstávání a uléhání tolik namáhána. Oceníme to zejména ve vyšším věku či v případě potíží s pohybovým aparátem.

Z tohoto pohledu je ideální, pokud je rám postele vybaven stavitelným kováním. To umožňuje ukládat rošty a matrace do různé výšky, aniž by bylo třeba zasáhnout do konstrukce rámu. Výška se velmi jednoduše nastavuje posunutím patek do několika úrovní (s rozdílem až 10 cm). Toto řešení umožňuje nastavit optimální výšku lůžka při různých výškách roštů i matrací.

Bytelnost


Jakýkoliv rám postele by měl být také dostatečně pevný a bytelný. Určitě nikdo nechce riskovat, že se pod ním postel v noci rozpadne. Zde je třeba sledovat nejen tloušťku použitých materiálů, ale především způsob spojů čel a bočnic. Sešroubování za pomoci úhelníků a vrutů rozhodně není řešením na dlouhou dobu. Zejména pokud bychom z jakýchkoliv důvodů museli rám rozmontovat a znovu jej složit.

Podstatně dokonalejší jsou spoje v podobě závitových tyčí - tedy způsob tzv. "kov do kovu". Díky tomuto konstrukčnímu řešení je možné spoje v případě potřeby jednoduše dotahovat. Rám z jakéhokoliv materiálu tedy zůstane pevný v jakýchkoliv podmínkách. Je známo, že především dřevo poměrně citlivě reaguje na teplotu a vlhkost vzduchu v interiéru.

Materiál


Pokud jde o materiály, nabízí se celá řada možností. Dřevo, dýha, lamino či čalounění látkou, kůží a koženkou. I v tomto případě je na místě úvaha nejen o životnosti různých materiálů, ale také o nárocích na jejich údržbu.

Podstatně víc času bude pochopitelně třeba věnovat péči o čalouněnou postel, kterou bude nutné pravidelně vysávat. Složitější je v tomto případě i odstraňování větších nečistot. Na nejvíce namáhaných místech, tedy na bočnicích a na čele u hlavy, o které se často opíráme, bude také časem vidět opotřebení.

I po staletích platí, že nic lepšího než kvalitní masivní dřevo, ještě nikdo nevymyslel. Ostatně právě postele v expozicích našich zámků a muzeí jsou toho důkazem. Zvolíte-li postel z tvrdého dřeva - buku či dubu, máte jistotu, že vám bude dělat dobrou službu velmi dlouho. Snadná je i údržba. Stačí jen na sucho otírat prach a občas povrch oživit s pomocí přípravků určených pro dřevěné materiály.

Asi největší devizou dřeva je pak to, že ve své ložnici budete mít kousek přírody.

Bát se však nemusíte ani imitace dřeva, tedy lamina. Pokud je profil laminované dřevotřískové desky dostatečně silný a rám je spojen systémem "kov do kovu", bude i postel z lamina dobře sloužit poměrně dlouho. Fólie, jimiž se dnes desky potahují, jsou opravdu velmi kvalitní a na výběr je množství zajímavých dekorů. Nicméně u lamina není možné dosáhnout důsledného zaoblení. Zpracování dřevotřísky i potahování folií má jisté limity. Rámy postelí proto mají převážně ostré hrany. I s tím je dobré počítat. Výhodou je však podstatně nižší cena oproti masivnímu dřevu.

Jednotlivé materiály vám v našich prodejnách rádi představíme a pomůžeme s výběrem postele, s níž budete po všech stránkách dlouhodobě spokojeni.

Prohlédněte si naši nabídku masivních postelí >>>
Prohlédněte si nabídku čalouněných postelí >>>
Podívejte se na postele z lamina >>>
Prohlédněte si rozkládací postele >>>