Bylinky pro lepší spánek a jejich blahodárné účinky na náš organismus

bylinky_pro_lepsi_spanek_sleepcentrumPřevalování z jedné strany na druhou, počítání oveček a dlouhé probdělé hodiny v posteli. Připomíná vám to vaše poslední večery? Pokud vás trápí nespavost není potřeba ihned sahat po prášcích na spaní. Možná by to váš aktuální problém vyřešilo, ale z dlouhodobého hlediska to nevyřeší nic. Máme pro vás několik tipů, jak získat váš sladký spánek zpět pomocí léčivých bylinek. Bylinky totiž dokáží pomoci nejen s nespavostí, ale také migrénou, úzkostí nebo menstruačními bolestmi. Po jaké bylince tedy sáhnout, aby se vám dnes v noci lépe usínalo?

Kozlík lékařský

Kozlík, odborně nazýván Valeriána, patří mezi jednu z nejvyhledávanějších bylin pro svou navozující sílu relaxu a klidného spánku. Kozlík má totiž sedativní vlastnosti, což působí na snížení aktivity centrálního nervového systému. Nám se tak lépe usíná a během noci se méně probouzíme. Kozlík lékařský navíc snižuje bolest během menstruace, která také často stojí za nespavostí.

Kozlík lékařský se používá k výrobě čajů, kapek či tinktur, ale najdete ho také ve složení krémů a šamponů, protože díky svým protizánětlivým vlastnostem zmírňuje záněty kůže. Jako doplněk stravy můžete nasadit čtyřtýdenní kúru kapslí Kozlík od Allnature.

Meduňka lékařská

Účinky této bylinky, která obsahuje silice, jako je citral a citronellol, mají kromě svěží lehce citrusové vůně také antimikrobiální a sedativní účinky. Zklidňující účinek meduňky pomáhá s léčbou nespavosti, úzkosti, bolestí hlavy a podrážděným žaludkem.

Meduňka je velmi nenáročná na pěstování a je vhodná jak pro dospělé, tak i pro děti. Meduňkový čaj je velmi oblíbený na spaní, ale meduňka má i spoustu dalších využití. Z natě rostliny si můžete dopřát zklidňující koupel nebo nálev, který připravíte buď z čerstvě natrhané bylinky nebo usušené. Meduňka se neztratí ani v kuchyni. Je ideálním kořením do salátů, polévek či na maso a dezerty.

Heřmánek pravý

Heřmánek je bylinkou s dlouhou historií, která našla své uplatnění i v lékařském odvětví, jako lék proti úzkosti. Nejcennější jsou květy heřmánku, které obsahují řadu látek s protizánětlivými, protiplísňovými a antibakteriálními účinky. Heřmánkový čaj pomáhá uvolnit a zklidnit tělo a také zlepšit trávení. Pokud vás tedy bolí žaludek po těžkém jídle, heřmánek by mohl být tím pravým pomocníkem k ulevení.

V naší nabídce najdete Allnature heřmánkové květy v té nejvyšší bio kvalitě, ze kterých si můžete před spaním připravit šálek lahodného čaje.

Třezalka tečkovaná

Jemná a nenápadná rostlina se žlutými květy a blahodárnými účinky. Třezalka je hojně využívaná po celém světě, jako přírodní antidepresivum. Konzumace čaje z třezalky vám pomůže nejen s lepším spánkem, ale dokáže také navodit dobrou náladu, zmírnit deprese a úzkost.
Zní to skoro zázračně, třezalka do každé domácnosti! Ale opatrně s ní. Třezalce by se měly vyhýbat těhotné a kojící ženy, děti, kardiaci a lidé s onemocněním ledvin a jater. Naopak v době menopauzy i premenstruačního syndromu je vřele doporučována.

Třezalku můžete zakoupit kromě čaje také ve formě kapek, pilulek, ale také v tekuté podobě.

Mateřídouška

Krásná a příjemná vůně čaje z mateřídoušky vás naláká k ochutnání. Kromě charakteristické vůně působí antisepticky, zevně i vnitřně. Prospívá trávení, uvolňuje dýchací cesty, dokáže navodit psychickou pohodu a klid. Není opět vhodná pro těhotné a kojící ženy. Mateřídouška se také nedoporučuje kombinovat s antibiotiky, tlumí totiž jejich účinky.

Kromě čaje z mateřídoušky můžete také zvolit olej či tinkturu. Před spaním si pak můžete do koupele přidat i pár sušených květů nebo si je zavěsit nad postel.

Levandule lékařská

Krásné fialové květy a intenzivní aromatická vůně. Tak si jistě každý ihned vybaví levanduli. Levandule uklidňuje smysly a snižuje aktivitu centrálního nervového systému. Účinně zkracuje dobu usínání a snižuje počet probuzení během noci.

Pro levanduli jsou typické oleje vyráběné z květů. Ten můžete využít k masáži či zklidňující koupeli. Nálev z levandule má zase protizánětlivé účinky a zmírňuje menstruační a migrenózní bolesti.

Ať už se rozhodnete vyzkoušet kteroukoli bylinku, snažte se maximálně, ale zároveň opatrně využít každé blahodárné vlastnosti pro své tělo a mysl. Příroda má zázračnou moc, a to nejen na náš spánek.