Právě u nás probíhají DNY VELKÝCH SLEV - slevy 5 - 55 % na vybraný sortiment při použití kódu dnyslev-924. Více informací >>>

Ranní ptáčata versus noční sovy. Kdo podává lepší výkony v práci a kdo je zdravější?

ranniptacexnocnisova_1Ranní ptáče, či noční sova? Dva chronotypy, které nás dělí na tzv. skřivany, ti chodí poměrně brzy spát a také brzy vstávají. Nejvíce aktivní jsou během dopoledne a odpoledne. Druhým typem jsou sovy, které naopak chodí pozdě spát a pozdě vstávají. Jejich aktivita vrcholí pozdě odpoledne až v noci. Další skupinou jsou lidé, kteří nejsou tou pravou sovou, a ani skřivanem. Prostě některé dny ponocují do brzkého rána a nedělá jim ani problém brzy vstávat a být do pár minut svěží a nastartovaní na nový den. Každý z nás má svůj tzv. cirkadiánní rytmus, tedy vnitřní nastavení celého dne, které také určuje, kdy začínáme být bdělí, kdy unavení, v kterou denní hodinu se nám chce jíst nebo kdy jsme nejproduktivnější.

Vědcům se podařilo zjistit, že se v tomto případě jedná o dědičný rys, na který má vliv nejen měsíc narození, ale také délka dnů těhotenství matky. Pokud jste se narodili během podzimu či v zimě, je velká pravděpodobnost, že budete spíše tím ranním skřivanem, jestli jste se narodili na jaře či v létě, budete naopak spíše noční sovou.

Jak je to s tou produktivitou?

Podle výzkumů by se populace dala zhruba rozdělit na 40 % ranní ptáčata, 30 % noční sovy a zbylých 30 % něco mezi. Všeobecně pokud váš pracovní rytmus nebude vyhovovat přirozeným potřebám vašeho těla, na produktivitě to poznáte téměř ihned. Budete se špatně soustředit, budete více ve stresu, nápadů a kreativity bude ubývat a zájem o práci nebude největší. Je tedy potřeba, pokud to jen lze a vaše práce to umožňuje, sladit vaši pracovní dobu a potažmo i produktivitu tak, aby byla v co největší rovnováze s vaším denním rytmem. Někdo se cítí dobře, když může začít pracovat již časně z rána a na práci má dostatek času do odpoledne a někdo by naopak začal klidně až po pozdním obědě pracovat a skončil by až za úsvitu. Balanc a rovnováha jsou v tomto případě klíčové pro dosažení optimálního výkonu. Takže skřivan i sova dokáží být stejně produktivní či výkonní v práci. Stejně tak se dokáží těšit dobrému zdraví navzdory tolik odlišnému životnímu stylu.

Můžeme změnit své biologické hodiny?

Neradno s tělem zahrávat si! Sice do určité míry lze biologické hodiny přizpůsobit práci a životnímu stylu, ale v tomto případě by to mohlo být spíše na úkor zdraví. Důležitý je dostatečný počet hodin spánku, který potřebuje vaše tělo. Pokud by se jednalo o krátkodobou úpravu, lze využít různé technické vychytávky a vstávat za pomoci simulátoru východu slunce nebo podobných světelných pomůcek, které jsou schopné vás přiblížit k vašemu přirozenému rytmu.

Teď jen otázka, zda vůbec měnit něco, co vám je tak přirozené. Důležité je vždy správně naslouchat tělu, zjistit, který z výše uvedených typů je vám nejblíže a podle toho co nejvíce přizpůsobit celkový styl života.

Přečtěte si naše další zajímavé články >>>

ranniptacataxnocnisovy_3