Spánek v práci? Nový benefit nebo stále nemyslitelný hřích?

Kdo by nemiloval spánek? Činnost, o které my nejen rádi píšeme, ale hlavně se jí rádi aktivně věnujeme. Dlouhý a náročný den v práci nebo ve škole dokáže občas s člověkem opravdu zamávat, a tak jen co zaklapnou dveře od našich domovů, těšíme se na jedno jediné, až ulehneme. Ale jak by to asi vypadalo, kdybychom měli možnost si po náročné pracovní poradě, po půl dni v práci nebo po nudné přednášce na chvíli zavřít oči a zdřímnout si? Teď si to jen představujeme, ale neděláme si iluzi, že pokud to alespoň trochu v nějakém zaměstnání jde, budou mezi námi tací, kteří toho využijí a sem tam na chvíli oči během pracovní doby zamhouří. Samozřejmě, když je zrovna nikdo nevidí. Ale teď si představte, že v Japonsku je menší zdřímnutí, během pracovní doby, téměř žádané, a navíc považované za symbol síly. A navíc pokud vás u toho někdo přistihne, nevadí, spánek má v Japonsku zelenou!

Říkají tomu inemuri. Je to jakási forma mikrospánku. Takový malý veřejný rituál, při kterém je člověk přítomen, ale zároveň spí. Musí totiž dokonale ovládat své tělo. Podřimovat a u toho neupadnout. Celkem oříšek. Každopádně je to v Japonsku zcela běžný zvyk, hlavně z důvodu, že tam vládne úplně jiný pracovní rytmus, takže Japonci vyhledávají chvilku klidu a slastného odpočinku, jak jen to jde.

powernap

Krátký odpočinek

To by nebylo vědců, kdyby se o tuto oblast nezačali více zajímat. Díky výzkumu NASA bylo zjištěno, že přesně podobné podřimování, tzv. power nap, u pilotů v pracovní době, přinesl nejen jejich lepší výkon, a to až o 34 %, ale také zlepšil jejich bdělost až o 54 %.

Jen ať si to lépe představíte - power nap je krátký časový úsek spánku, ze kterého se záměrně probudíte, nebo vás někdo probudí, než dosáhnete REM fáze. Pokud se na to podíváme časově, takový přínosný power nap může trvat zhruba 20-30 minut. Smyslem je cítit se odpočatě, svěže a získat energii. To lze právě v první fázi spánku, při které nesníme, jen dochází k intenzivní svalové relaxaci a odpočinku. Pokud bychom se nevzbudili, následovala by další fáze spánku, což je REM fáze (spánek s rychlým pohybem očí), která je již pro tělo mnohem náročnější. V této fázi dochází k velké obnově energie, prokrvení svalů, podpoře růstu tkání a vytržení ze spánku v této době by pro nás znamenalo pouhé podráždění, dezorientaci a byli bychom spíše naštvaní než odpočatí.

Pokud jste zrovna ten typ spáče, kterému opravdu v průměru stačí naspat 6-8 hodin denně, nabourávat tento zvyk krátkými power naps by nebylo nejlepším nápadem. Mohlo by se také stát, že v noci místo spánku budete koukat do stropu. Pokud u vás ale nic takového nehrozí, pojďte to zkusit.

powernap_2

Ideální podmínky pro power nap

  • nejlépe mezi jednou a třetí odpoledne, kdy dochází ke zvýšení hladiny spánkového hormonu melatoninu
  • navození pocitu atmosféry přímo z vaší ložnice, tzn. nejlépe chladnější místnost s tlumeným světlem
  • nenechat se ničím vyrušit, vypnout upozornění na telefonu a počítači
  • načasovat si budík na těch 20-30 minut, při kterých má power nap to největší kouzlo

Odvrácená strana spánku

Na závěr je určitě důležité připomenout si klíčový význam spánku, a tedy především toho nočního. Neměli bychom ho ničím nahrazovat. Power nap mají na lidský organismus příznivý vliv, ať je tím zlepšení paměti, zvýšení energie, snížení hladiny stresu apod. Nikdy by ovšem neměly překročit již zmíněných 20-30 minut. Příležitostné krátké šlofíčky v době, kdy vy sami cítíte, že je to opravdu potřeba a nestanou se tak z nich náhrady za noční spánek, by podle výzkumů neměly být žádným problémem.

Vzhledem k tomu, že nás podobné věci fascinují určitě se do jejich testování pustíme. Přeci jen okolo sebe v práci máme pár podobných míst, kde by se power nap praktikovaly jedna radost.

Přečtěte si naše další zajímavé články >>>