Jak ochladit ložnici

jak_ochladit_loznici_uprZ tropických teplot mají bezpochyby radost ti, kteří tráví léto někde v přírodě a nejlépe u vody. V rozpálených městských bytech i domech už je však téměř k zalknutí. Navíc je bohužel třeba počítat s tím, že po nástupu tropických nocí to bude ještě horší. Pokud teploty neklesnou pod 20 stupňů ani v noci, nemáme šanci na mírné ochlazení ani v nočních hodinách.

Dusno je pak obzvlášť nepříjemné v ložnici, kde je celoročně doporučována teplota od 16 do 19 stupňů. Jestliže je tam větší teplo, špatně se nám nejen usíná, ale podstatně horší je i spánek jako takový. Bez klimatizace je tak situace během léta jen těžko řešitelná. Při dodržení několika jednoduchých zásad můžete ale teplotu přece jen srazit o něco níž.

Své zkušenosti s tím mají naši jižnější sousedé. Vědí, že nejvíc tepla se do bytu dostává se slunečními paprsky okny. Proto je důležité jejich zastínění, ideálně zvenčí. Okenice či venkovní žaluzie a rolety jsou ovšem značně nákladnou záležitostí, a navíc je často není možné instalovat i z technických důvodů.

Z pohledu pronikání tepla nejsou bohužel ideální ani hliníkové žaluzie. Fungují jako radiátor, protože teplo vyzařují do místnosti. Pokud tedy uvažujete o pořízení žaluzií, poohlédněte se raději po bambusových či dřevěných.

O dobrou izolaci od venkovního tepla se postará také těžký závěs. Řada moderních textilií využívá technologie, díky nimž několikavrstvé závěsy dokonale zajistí nejen neprostupnost světla, ale i tepla. Užitečné jsou i protisluneční fólie, které se lepí přímo na skla.

Provizorně je možné okno v ložnici na noc zastínit prostěradlem namočeným ve studené vodě. I to na nějakou dobu místnost trochu ochladí.

Při tropických teplotách je samozřejmě velmi důležité větrání. Pro ně platí jednoduchá zásada – větrat jen brzy ráno, nebo naopak pozdě večer, kdy je venku chladněji. V této době je dobré v celém bytě udělat průvan. Přes den by naopak měla zůstat okna zavřená a ideálně i zastíněná, i když se do nich neopírá slunce. Průvan během horkého letního dne totiž nažene dovnitř přehřátý vzduch zvenčí.

V místnostech mohou pomoci i ventilátory. Ty však bohužel horký vzduch jen rozvíří, takže zásadní ochlazení nelze čekat. Snad jen v případě, že před zapnutý ventilátor postavíte nádobu s ledem. Toto řešení ovšem není příliš praktické a nese s sebou další rizika v podobě zvířeného prachu, nečistot a pylů.

Pro ochlazení těla je před spánkem určitě dobrá vlažná sprcha. Na rozdíl od té úplně ledové otevře póry v kůži, takže se organizmus rychleji zbaví vnitřního tepla. Vychladit, či dokonce zamrazit si můžete i pyžamo a noční košili. Dáte-li noční prádlo do igelitového sáčku a necháte na chvíli v mrazáku, bude Vás nějakou dobu ochlazovat. Tato metoda ale určitě není vhodná pro osoby s oslabenou imunitou. Pro jejich organizmus by to mohl být až příliš velký šok.    

Spolehlivé ochlazení zajistí pak v ložnici speciální lůžkoviny, které jsou schopny vytvořit dokonalý tepelný komfort i v extrémních klimatických podmínkách. Dokáží rychle odvádět pot od těla do povrchové tkaniny, která se následně postará o rychlé odpařování vlhkosti a případně i o likvidaci pachů. Pro příjemný a klidný spánek doporučujeme například lůžkoviny Every Siluran a Every Cool Touch, v jejichž náplni jsou navíc používána vlákna plně odolná vůči mikroorganizmům.   

Zcela jedinečné řešení pak nabízí matrace a polštáře Technogel, jejichž povrch tvoří různě vysoké vrstvy stoprocentního gelu – Technogelu. Příjemně chladivý efekt pocítí tělo po kontaktu s tímto materiálem okamžitě a důležité je, že trvá velmi dlouho. K zahřátí gelu na tělesnou teplotu nedojde dříve než po 60 až 90 minutách.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení