Jak ochladit ložnici

jak_ochladit_loznici_uprZ tropických teplot mají bezpochyby radost ti, kteří tráví léto někde v přírodě a nejlépe u vody. V rozpálených městských bytech i domech už je však téměř k zalknutí. Navíc je bohužel třeba počítat s tím, že po nástupu tropických nocí to bude ještě horší. Pokud teploty neklesnou pod 20 stupňů ani v noci, nemáme šanci na mírné ochlazení ani v nočních hodinách.

Dusno je pak obzvlášť nepříjemné v ložnici, kde je celoročně doporučována teplota od 16 do 19 stupňů. Jestliže je tam větší teplo, špatně se nám nejen usíná, ale podstatně horší je i spánek jako takový. Bez klimatizace je tak situace během léta jen těžko řešitelná. Při dodržení několika jednoduchých zásad můžete ale teplotu přece jen srazit o něco níž.

Své zkušenosti s tím mají naši jižnější sousedé. Vědí, že nejvíc tepla se do bytu dostává se slunečními paprsky okny. Proto je důležité jejich zastínění, ideálně zvenčí. Okenice či venkovní žaluzie a rolety jsou ovšem značně nákladnou záležitostí, a navíc je často není možné instalovat i z technických důvodů.

Z pohledu pronikání tepla nejsou bohužel ideální ani hliníkové žaluzie. Fungují jako radiátor, protože teplo vyzařují do místnosti. Pokud tedy uvažujete o pořízení žaluzií, poohlédněte se raději po bambusových či dřevěných.

O dobrou izolaci od venkovního tepla se postará také těžký závěs. Řada moderních textilií využívá technologie, díky nimž několikavrstvé závěsy dokonale zajistí nejen neprostupnost světla, ale i tepla. Užitečné jsou i protisluneční fólie, které se lepí přímo na skla.

Provizorně je možné okno v ložnici na noc zastínit prostěradlem namočeným ve studené vodě. I to na nějakou dobu místnost trochu ochladí.

Při tropických teplotách je samozřejmě velmi důležité větrání. Pro ně platí jednoduchá zásada – větrat jen brzy ráno, nebo naopak pozdě večer, kdy je venku chladněji. V této době je dobré v celém bytě udělat průvan. Přes den by naopak měla zůstat okna zavřená a ideálně i zastíněná, i když se do nich neopírá slunce. Průvan během horkého letního dne totiž nažene dovnitř přehřátý vzduch zvenčí.

V místnostech mohou pomoci i ventilátory. Ty však bohužel horký vzduch jen rozvíří, takže zásadní ochlazení nelze čekat. Snad jen v případě, že před zapnutý ventilátor postavíte nádobu s ledem. Toto řešení ovšem není příliš praktické a nese s sebou další rizika v podobě zvířeného prachu, nečistot a pylů.

Pro ochlazení těla je před spánkem určitě dobrá vlažná sprcha. Na rozdíl od té úplně ledové otevře póry v kůži, takže se organizmus rychleji zbaví vnitřního tepla. Vychladit, či dokonce zamrazit si můžete i pyžamo a noční košili. Dáte-li noční prádlo do igelitového sáčku a necháte na chvíli v mrazáku, bude Vás nějakou dobu ochlazovat. Tato metoda ale určitě není vhodná pro osoby s oslabenou imunitou. Pro jejich organizmus by to mohl být až příliš velký šok.    

Spolehlivé ochlazení zajistí pak v ložnici speciální lůžkoviny, které jsou schopny vytvořit dokonalý tepelný komfort i v extrémních klimatických podmínkách. Dokáží rychle odvádět pot od těla do povrchové tkaniny, která se následně postará o rychlé odpařování vlhkosti a případně i o likvidaci pachů. Pro příjemný a klidný spánek doporučujeme například lůžkoviny Every Siluran a Every Cool Touch, v jejichž náplni jsou navíc používána vlákna plně odolná vůči mikroorganizmům.   

Zcela jedinečné řešení pak nabízí matrace a polštáře Technogel, jejichž povrch tvoří různě vysoké vrstvy stoprocentního gelu – Technogelu. Příjemně chladivý efekt pocítí tělo po kontaktu s tímto materiálem okamžitě a důležité je, že trvá velmi dlouho. K zahřátí gelu na tělesnou teplotu nedojde dříve než po 60 až 90 minutách.