Fascinujících fakta o spánku vedle vašeho partnera

spanek_partner_1Nespíte-li sami, vyspíte se lépe. Ač se to zdá při vyslovení nemožné, aktuální studie to potvrzují. Sdílení lůžka s vaší drahou polovičkou, teď máme na mysli vašeho manžela, manželku, partnera či partnerku, má na zdraví a spánek opravdu blahodárné účinky.

Můžou nám brát přikrývku, chrápat do ucha nebo mluvit ze spaní, přesto se častokrát budeme cítit mnohem lépe, bezpečněji, klidněji a náš spánek bude kvalitnější, než kdybychom chodili spát o samotě. Závěrem je tedy jediné - spánek vedle našeho partnera má pro naše zdraví významný přínos, a to nejen na celkové zlepšení kvality spánku, ale také snížení přerušovaného dýchání během spánku (tzv. spánková apnoe).

Pokud ovšem pravidelně usínáte po boku se svými ratolestmi, na takový spánek je každá studie velmi rychlá, protože v tomto případě mluvíme pouze o nespavosti. Takže zpět k velkým láskám. Jestli máte s manželem oddělené ložnice nebo se v ložnici scházíte jen občas, zkuste se opět naladit na stejnou vlnu, plnou slastného spánku. Třeba právě s blížícím se svátkem Sv. Valentýna si můžete doma udělat podobnou studii, jestli tohle platí i na vás. A co by vám společné spaní mělo přinést?

Budete více synchronizovaní

Páry, které ulehnou ve stejnou dobu se také obvykle ve stejnou dobu probudí. Zní to harmonicky? Také by to tak mohlo být, protože se tím pádem dostanete na podobnou vlnu nejen v partnerském, ale třeba i pracovním životě. A těch společných chvil není nikdy dost.

Pocit štěstí

S tím by se mohl logicky dostavit i příval pozitivní energie a čistého štěstí. Pokud budete každou noc blízko osoby, kterou milujete, už jen to může samo o sobě v těle uvolňovat dopamin a serotonin, tzv. hormony štěstí, kterých není nikdy dost. Jen si představte ty krásné noci, kdy chodíte spát a probouzíte se s úsměvem.

Rychlejší nástup spánku

Znáte to - lehnete si do postele a ještě začnete vymýšlet, kolik toho musíte na druhý den zvládnout a co je potřeba zařídit. Z několika málo myšlenek je hodinové usínání a neustále převalování. Ovšem když usínáte vedle blízké osoby, dostává se vaší mysli příjemného pocitu a uklidnění.

Lepší imunita

Lepší a kvalitnější spánek jde ruku v ruce s lepší imunitou. Wilkes University v Pensylvánii svou nedávnou studií zjistila, že partneři, kteří byli pravidelně ve svých ložnicích intimní, onemocněli jen zřídka kdy. Vzájemná intimita a blízké sdílení společného lóže má opravdu pozitivní vliv na naši imunitu.

Snížení krevního tlaku

Ten společný spánek partnerů je téměř vše lékem. Opravdu! Tohle téma nebereme na lehkou váhu. Je to totiž nejen lék, ale také zvyk, o kterém je známo, že zvyšuje hladinu oxytocinu v těle a ten má příznivý vliv na krevní tlak. Společné objetí, letmé dotyky. Stačí tak málo.

Usínat tedy vedle člověka, kterého milujeme, je důležité nejen pro naše duševní zdraví, ale také imunitu. Nezapomínejte ovšem, že partnerský čas bychom měli trávit především aktivně a vědomě. Proto si užívejte společně stráveného času po celý den!

spanek_partner_2