Chlupáči v říši snů: Opravdu mají psi podobné sny jako lidé?

psi_clanek

Jaký pán, takový pes. Kdo má doma svého čtyřnohého parťáka určitě ví, o čem mluvíme. Každopádně ne ve všem jsou nám tito chlupatí mazlíčci podobní. Kdo četl jeden z našich posledních článků, moc dobře ví, že psi milují spánek a v průměru spí mnohem déle než lidé. Obvykle je to okolo 12-14 hodin denně. Psí spánek je na rozdíl od toho našeho tzv. polyfázický, rozložený na několik částí během celého dne, jak jen to potřebují, a tak je důležité jim náležitý odpočinek poskytnout. Nedostatek spánku by i pro ně mohl mít neblahé účinky na jejich psychické i fyzické zdraví. To je také jedna z dalších věcí, která nás spojuje. Když jsme dobře odpočatí my, jsme šťastní a máme lepší náladu - u psů je to stejné.

Psí snění

Psí sny jsou oblastí, o kterou se zajímali lidé už v době antiky a vzhledem k tomu, že nám psi stále přesně nejsou schopni říci ihned po probuzení, za čím se to jen proháněli, můžeme se pouze domnívat a spoléhat na vědecké studie.

Psí spánek prochází třemi fázemi: NREM (non-rapid eye movement), REM fáze (rapid eye movement) a SWS fáze (short wave sleep – spánek pomalých vln). Během spánku náš mozek, stejně jako ten psí, funguje podobně. V REM fázi je celé tělo a svaly uvolněnější a vláčnější, ale mysl aktivní. Právě v této fázi můžeme pozorovat, že psi občas kňučí, funí, zrychleně dýchají, pohybují očima a nohama. Podle odborníků se psům zdají sny právě během této fáze. A tak kromě pobíhání na zahradě, číhání na kořist, házení míčků a přemítání událostí prožitých během dne, využívají dobu spánku k upevnění vzpomínek, které si vytvořili právě v bdělém stavu.

Na velikosti záleží

Vědecké studie poukazují na fakt, že štěňata sní mnohem častěji, stejně jako starší psi či větší plemena psů. Obecné platí psí pravidlo snění, že čím menší je pes, tím častěji se mu něco zdá, ale sny jsou krátké. Čím větší plemeno, tím méně snů, ale zase trvají delší dobu. Obvykle se jim začínají zdát sny až zhruba po dvaceti minutách spánku. Například takový vlkodav nebo bernardýn sní údajně při delším spánku každých čtyřicet pět minut a sen trvá okolo pár minut, na druhou stranu mops sní každých deset minut a jeho sen trvá jen půl minuty.

Co prozradí poloha

Roztomilá poloha na zádech s odhaleným břichem a klidně spícím psem připomíná vrchol blaženosti. Takto spí dle vědeckých statistik jen malé procento psů. Tuto pozici prý často upřednostňují vyrovnaní a dobře socializovaní psi. Pokud tedy máte doma parťáka, který dokáže usnout na zádech, je to jen známka toho, že vám plně důvěřuje a prostředí, ve kterém se nachází, je pro něj více než bezpečné.

Kdy psa probudit?

Pokud se vám také stalo, že jste měli pocit, že pes by byl schopný i během spánku vyskočit a s kňučením se rozběhnout, možná to byl jen zlý sen. Každopádně z podobných situací psa násilně neprobouzejte. Vzhledem k tomu, že se jedná o hlubokou fázi spánku, je nutné jim dopřát klid a podobné vytržení by jen mohlo způsobit náhlou agresi psa či paniku. Zkuste je třeba jen klidným hlasem oslovit a potichu na ně promluvit, dokud nezpozorujete, že se probouzí.

Ovšem podobné noční můry či stavy, které se vám jakýmkoliv způsobem nezdají a máte o svého čtyřnohého kamaráda obavy, konzultujte s veterinářem.

psi_clanek_3