Právě u nás probíhají DNY VELKÝCH SLEV - slevy 5 - 55 % na vybraný sortiment při použití kódu dnyslev-924. Více informací >>>

Spánek a jeho vliv na naši náladu

clanek_spaneknaladaKaždý z nás si moc dobře vybaví to nádherné ráno, možná i s lehce narůžovělým tónem, kdy se vám vstává přímo pohádkově. Vaše pleť je rozzářená, vám se chce téměř vyskočit z postele a přivítat další den, cítíte se přímo skvěle a odpočatě. Tak přesně tohle by byl následek kvalitního spánku, o kterém vám stále píšeme. Činnost, která by se mohla na jedné straně zdát jako něco nepodstatného a banálního, a proto ji často odsouváme do pozadí, ale ona dokáže ovlivnit tolik důležitých aspektů našeho života, že bychom si ji měli spíše hýčkat.

Jedním z alarmujících zjištění je také to, že problémy se spánkem u nás řeší více než 40 % populace. To, že se občas nahromadí věci, které musíme akutně řešit nebo jen nemáme dobrý den v práci a večer nám trvá déle než usneme, protože o všem znovu přemýšlíme se občas může stát. Jen by z toho nemělo být pravidlo. Výsledkem je pak fyzická únava, která je sice nepříjemná, ale dokážeme ji lépe zvládnout, pokud je to jen výjimečný stav. Za to únava psychická dokáže být mnohdy mnohem nepříjemnější, a navíc s dlouhodobějšími následky.

Tento fakt také vyplývá z vědeckého výzkumu z Kalifornské univerzity, kterého se zúčastnilo více než 300 lidí ve věku od 18 do 50 let. Této skupině lidí byly přehrávány různé typy emočně vypjatých klipů, a to buď v době, kdy za sebou měli noc beze spánku, anebo naopak téměř snovou noc. Možná nic překvapivého, ale právě ti, kteří nespali dobře nebo vůbec, po zhlédnutí reagovali přehnaně na podněty z těchto klipů. Hůře zvládali a snášeli stresové situace. Pokud se navíc toto opakuje často a organismus se potýká s přemírou stresu, tak zároveň tělo produkuje více stresových hormonů. Jednoduchá rovnice, ze které nemůže vzejít nic pozitivního.

clanek_spaneknalada_2Jak nedostatek spánku dokáže ovlivnit náladu během dne?

  • lehký nedostatek spánku vede především ke ztrátě pozornosti během dne, je nutné dát si pozor především při řízení vozidla nebo při výkonu náročného povolání
  • opakující se nedostatek spánku vede k nespavosti a k celkovému narušení spánkového rytmu (špatně usínáte, často se budíte)
  • neléčený dlouhodobý nedostatek spánku často vede k závažným zdravotním problémům (deprese, obezita, srdeční onemocnění, oslabení imunity atd.)
  • stádium těžkého nedostatku spánku může vést i k paranoie či halucinacím

Jak už jsme zmínili výše, spánek v dnešní technické a uspěchané době bývá vnímán jako ztrátou času, čímž bychom tak trochu všichni měli nakročeno k poruchám spánku. Samozřejmě s velkou nadsázkou. Ovšem hůře jsou na tom lidé, kteří mají sklony k úzkostem nebo se potýkají s nadměrným stresem a jsou pod neustálým tlakem. Je jedno zda jste jedni z těch, kteří občas mávnou nad tím, že jít do postele je zbytečné nebo naopak v posteli zvládáte prospat dlouhé hodiny, nic z toho není ideální a je potřeba tyto situace včas řešit.

Jak se vyhnout probdělým nocím a cítit se lépe?

Pokud stále mluvíme o běžné rovině, kdy se vám jednou za čas stane, že nemůžete usnout a není potřeba řešit nic s odborníkem, zaměřte se na dodržování pravidel spánkové hygieny a dopřejte si relax a odpočinek, jaký vaše tělo a mysl potřebuje. Přečtěte si knihu, podívejte se na nový seriál, uvařte si vaše oblíbené jídlo nebo jděte na procházku.

Další naše zaručené tipy najdete tady: