Jsou rekordy a rekordy. Někdy dokáží být obdivuhodné a někdy spíše šílené. V tomto případě, pro všechny milovníky spánku, a to jsme i my, je tento rekord spíše k pláči. Zpomalené reakce, dezorientace nebo potíže s koordinací pohybu. Následky, které se dostaví, když nebudeme spát. A kdo by chtěl podobné stavy zažívat dobrovolně?
Nejdelší doba bez spánku byla zaznamenaná v celkové délce 264,4 hodin, což je nepředstavitelných 11 dní a 24 minut. Jednalo se o studii z roku 1964, kterou podstoupil americký středoškolský student Randy Gardner (v té době mu bylo 16 let), pod dohledem dvou lékařů: W. C. Dementa, který na celý proces dohlížel a J. J. Rosse, který vyhodnocoval Randyho zdravotní stav.
Již po první probdělé noci se u mladíka dostavily změny nálad, ztráta soustředění a problémy s rozpoznáváním předmětů. Po další noci měl Randy problém s mluvením, koncentrací a krátkodobou pamětí. Následně se nedostatek spánku projevil i mnohem více fyzicky a duševně. Na očních bulvách se mu objevily krvavé žilky a provázely ho halucinace a paranoia. Vzhledem k tomu, že jen malé polehávání by způsobilo okamžitý spánek, Randyho kamarádi se s ním projížděli po městě za doprovodu hlasité hudby a nekončící konverzace. Snažili se ho udržet v neustále bdělém stavu. Mladík už nedokázal napočítat ani do stovky a při běžných činnostech, jako bylo například sprchování ho všichni kontrolovali. Začal trpět zužování cév, jeho teplota se snížila a tlak zvýšil. Dalo by se říci, že přibližně pátý den se ocitl ve stavu podobnému snění. Laicky řečeno, určité části mozku si sem tam daly malou siestu.
Mládí vydrží hodně, ale bylo na čase Randyho nechat vyspat. Po 11 dnech tak konečně ulehl a spal dlouhých 14 hodin a 40 minut. Následující dny se jeho spánkový režim vrátil zpět do normálu.
Všechny symptomy, které se během experimentu u Randyho objevily, zmizely poté, co se několikrát dostatečně vyspal. Žádné dlouhodobé psychické, a ani fyzické následky na něm nevyspání nezanechalo.
Randy v tom nebyl sám
Rekord Randyho Gardnera není tím nejdelším. Během let se ho snažila spousta lidí překonat a opravdu se jim to povedlo. Ovšem Randyho experiment je tím jediným, který byl sledován lékaři a zapisován tak, aby mohl být považován za oficiální světový rekord.
Nedostatek spánku zvyšuje z dlouhodobého hlediska vznik řady závažných onemocnění, z krátkodobého nepříjemnost v podobě pracovního úrazu, rizika autonehody, špatné nálady a podrážděnosti. Prostě nic, co bychom chtěli řešit, tak pojďme se na to vyspat.