Jak často převlékat postel

jak_casto_prevlekat_postelTřebaže vědci a odborníci z praxe se v některých názorech občas rozcházejí, na jednom se shodnou téměř stoprocentně. Postel nestačí převlékat jen jednou měsíčně. Přitom právě tento interval je běžný nejen ve většině českých domácností, ale i jinde ve světě.

Postel, ve které trávíme zhruba třetinu každého dne, je totiž místem, kde se hromadí velké množství nejrůznějších nečistot, jež vyprodukuje naše tělo. Jde nejen o šupinky kůže, chlupy, či vlasy, ale také o množství odumřelých kožních buněk, které se do lůžkovin dostávají společně s potem. Od těla se jich takto každý den odloučí milióny a stávají se doslova hodovní tabulí pro roztoče a další mikroorganizmy. Z postele se tak snadno může stát inkubátor chorob, jako jsou ekzémy, vyrážky a nejrůznější alergie nebo dokonce astma.

V jediném gramu prachu z lůžkovin či z matrace se může nacházet až 15 tisíc roztočů, jejichž výkaly mohou být po někoho silně alergenní. Pokud je vdechneme, nebo je s nimi dlouhodobě v kontaktu naše kůže, reakce organizmu mohou být velmi nepříjemné.

Zejména v povlečení polštářů ulpívá také množství krémů a dalších kosmetických přípravků, které na noc používáme pro ošetření pleti. Vzhledem k tomu, že jde o prostředky na bázi nejrůznějších tuků a olejů, mohou se jejich zbytky v povlečení začít rozkládat. I to je tedy další živná půda pro nejrůznější bakterie.

Podle odborníků je proto ideální měnit povlečení, prostěradlo i noční prádlo alespoň jednou týdně. Maximem by mělo být 14 dnů. V případě nemoci bychom pak vše měli obměnit dvakrát až třikrát do týdne. Totéž platí i pro ty, kteří se v noci hodně potí. Jak již bylo řečeno, tělo potem odplavuje velké množství biologického odpadu a navíc silně propocené lůžko samozřejmě moc příjemně nevoní už po krátké době.

Důležité je nechávat postel každé ráno dobře provětrat. Stlát bychom ji neměli buď vůbec, nebo nejdříve až zhruba hodinu poté, co vstaneme. Roztoči totiž vyhledávají teplé a vlhké prostředí. Ideální je tedy v ložnici hned ráno otevřít zhruba na 5 až 10 minut okno a nechat ji dobře vyvětrat. Při slunečných dnech je pak vhodné nechat lůžkoviny na přímém slunci a na vzduchu co nejdéle to jde.

Jisté zásady je dobré dodržovat již při samotném výběru povlečení a lůžkovin. Měli bychom volit takové materiály, které při praní snesou teploty 60 a více stupňů. Chladnější prací roztok totiž roztoče ani jiné mikroorganizmy neusmrtí. Sázkou na jistotu jsou z tohoto pohledu materiály, které je možné prát až na 95 °C. Někteří odborníci ovšem i tak doporučují jednou či dvakrát za rok navštívit čistírnu a nechat důkladně vyčistit všechny doma prané lůžkoviny. Určitě i proto, že v běžné pračce je například na praní přikrývek méně místa. Vyprání tedy nemusí být úplně dokonalé. Proto se také vyplatí na závěr pracího cyklu přidat v případě lůžkovin a povlečení ještě další máchání. Odplaví zbytky pracích prášků, které mohou rovněž působit kožní problémy.

Pokud jde o lůžkoviny, na trhu jsou dnes i materiály se speciální protiroztočovou a antibakteriální úpravou. Například španělská firma Velfont nabízí ve výrobcích řady Acarsan zcela nové složení účinných látek na přírodní bázi. Pro dosažení dokonalých antibakteriálních účinků se zde používají výtažky z pelargonií. Funkčnost a dlouhodobou účinnost potvrdily i atesty předních evropských alergologických společností. Nicméně i v tomto případě platí, že povlečení by se mělo vyměnit jednou do týdne.