Vážení zákazníci, ve středu 1. 5. budou naše prodejny, z důvodu státního svátku, zavřeny. Děkujeme za pochopení.

7 zajímavostí o spánku, které jste možná ani netušili

Spánek je činností, která nás nikdy nepřestane fascinovat. Věnujeme se mu s radostí téměř třetinu života a stále o něm nevíme všechno. Jen jsme si vědomi jeho důležitostí pro naše zdraví, tělo i mysl. Na co přišli vědci, v čem tápou nebo co se snaží objasnit? Máme pro vás několik zajímavostí z říše spánku, o kterých jste možná ani nevěděli.

zajimavosti_clanek

Záškuby a záhadné padání při usínání.

Ten slastný pocit, když zavřete oči, vnímáte klid kolem sebe a pomalu usínáte. Najednou sebou trhnete, jako byste dostali ránu. Někdo si pamatuje pád ze schodů, někdo pád do velké díry. Nic příjemného, ale dobře, že to není realita. Myoklinické záškuby zažil snad každý z nás. Mohou nastat v době, kdy se náš dech zpomaluje, stejně jako pulz a postupně se uvolňuje každý sval našeho těla. Mozek tyto pokyny zaznamená a vyhodnotí jako možnou předzvěst smrti, a tak nám vyšle pořádnou ránu v podobě jednoho takového záškubu, při kterém se okamžitě vzbudíme a jsme vlastně zachráněni.

Sen může být realita.

Kolikrát se vám stalo, že se vám zdál sen. Krásný sen, ze kterého by se nikdo nechtěl probudit. Ležíte ve stínu pod palmou, usrkáváte sladký koktejl a pomalu otáčíte další stránku ze své oblíbené knihy. Slunce vás příjemně zahřívá a prstem si pohráváte s jemným pískem. Konec. Zvoní budík a vy otevíráte oči do nového dne. Vytrženi ze snu se probouzíte do reality nového dne. Existuje tzv. lucidní snění, při kterém se dokážete stát scénáristou svých vlastních snů. Chce to opravdu velký trénink, ale podle výzkumů lze doopravdy navodit vlastní snění, které můžete ovládat, jak se vám zlíbí. Tak to se jdeme naučit, ať pod tou palmou můžeme polehávat každý den.

Potřeba délky spánku může být dána geneticky.

Podle nejnovějších výzkumů jsou mezi námi jedinci, kteří mají predispozice k tomu, kolik spánku potřebují. Jedná se ovšem o oblast, ve které nás čeká ještě spousta genetických výzkumů, protože studovat spánek z genetického hlediska je díky narušování spánkového cyklu všemi budíky, léky na spaní, alkoholem nebo kávou poměrně složité. Ale jedno je jasné, tyto genetické mutace byly nalezeny. Prostě DNA nás dělí na tým spáčů a ”krátkospáčů”.

Ve snech se objevují jen známé tváře.

Naše mysl si nevymýšlí tváře. V našich snech se objevují skuteční lidé. Ano! Pokud se vám zdálo o tom pohledném muži s vyrýsovanou postavou nebo ženě s nádherným úsměvem - rozhodně existují. Nemusíme tyto osoby jakkoliv znát, stačí pouze, aby je naše oko jen někde zahlédlo, a to je pro sen dostačující. Všichni jsme za svůj život potkali spoustu lidí a viděli tolik tváří, že máme nekonečnou zásobu postav, o kterých se nám může zdát.

Ve dvou se to lépe táhne.

Pokud mluvíme o harmonickém vztahu, platí to ve všech aspektech života. Spánek, jako jeden z těch hlavních, není výjimkou. Usínání vedle našeho partnera má pro naše zdraví významný přínos, a to nejen na celkové zlepšení kvality spánku, ale také snížení přerušovaného dýchání během spánku (tzv. spánková apnoe). Pokud budete každou noc blízko osoby, kterou milujete, už jen to může samo o sobě v těle uvolňovat dopamin a serotonin, tzv. hormony štěstí, kterých není nikdy dost. Zapomeňte na oddělené ložnice a užívejte si přítomnost milované osoby.

Konec všem pesimistům.

Spánek dokáže být všemocným lékem. S nedostatkem spánku se totiž pojí produkce stresových hormonů. V kombinaci s větší dávkou stresu máme rázem problém na světě a přitom ono by se stačilo jen pořádně vyspat. Samozřejmě s nadsázkou, ale pokud se zaměříme na dodržování pravidel spánkové hygieny a dopřejeme si relax a odpočinek, jaký naše tělo a mysl potřebuje, přečteme si knihu, podíváme se na nový seriál, uvaříme si oblíbené jídlo, zasportujeme si nebo se jen projdeme s naším čtyřnohým mazlíčkem, dobrá nálada se brzo dostaví.

Ve snech se nečte.

Vzácnou věcí, která se ve snech objevuje, resp. neobjevuje, je čtení. Většina z nás totiž nedokáže ve snech číst z jednoho jediného důvodu a tím je, že celá jazyková oblast je právě v době spánku mnohem méně aktivní. Ve snu dokonce nejsme schopni určit přesný čas a náš odraz v zrcadle, pokud jej zahlédneme, je úplně jiný než ve skutečnosti nebo hodně zkreslený. Ano, takže ta podoba se slavnou herečkou byla čistě náhodná.