Proč jsou nevyspalí lidé nevrlí?

clanek_nevrlilideŠpatná nálada, nulová energie a místo vtipu podrážděnost. To zná asi každý z nás. Pokud se s někým takovým setkáte, dost často mu během lusknutí prstu rozklíčujete příčinu jeho nevrlosti - špatný spánek. Bingo!

Nevrlost, nálada pod psa a nechuť jsou opravdu jedny z mnoha příčin nekvalitního spánku. Občas nás pěkně potrápí spousta práce, starostí a problémů, které se nakupí a nám prostě večer nedají spát. O všem stále dokola přemýšlíme, hledáme nejlepší řešení a dopadne to tak, že usínáme nad ránem. Ano, to se může stát. Jen by z toho nemělo být pravidlo. Výsledkem je pak fyzická únava, která je sice nepříjemná, ale dokážeme ji lépe zvládnout, pokud je to jen výjimečný stav. Za to únava psychická dokáže být mnohdy mnohem nepříjemnější, a navíc s dlouhodobějšími následky.

Nevyspalost tak může mít negativní vliv na naši náladu a celkový psychický stav, a to už je jen krůček k tomu, abychom dokázali být celý den naštvaní na celý svět bez konkrétního důvodu.

Existuje hned několik důvodů, proč nedostatek spánku ovlivňuje naši náladu:

  • Fyzický a kognitivní výkon: Nedostatek spánku může způsobit únavu a snížení fyzického i kognitivního výkonu. Lidé se mohou cítit vyčerpaní, což může negativně ovlivnit jejich schopnost koncentrace, rozhodování a reakce na podněty z okolí.
  • Emoční nestabilita: Nedostatek spánku může vést k emoční nestabilitě. Lidé mohou být citlivější na stres a méně schopní zvládat emocionální situace.
  • Hormonální nerovnováha: Nedostatek spánku může ovlivnit hladiny hormonů, jako je kortizol (stresový hormon) a serotonin (hormon štěstí). Tato hormonální nerovnováha může přispět k negativním emocionálním reakcím.
  • Neschopnost zvládat stres: Nedostatek spánku může zhoršit schopnost lidí zvládat stresové situace. Může dojít k přehnaným reakcím na stresory, což může způsobit nevrlé chování.

Je důležité si uvědomit, že reakce na nedostatek spánku mohou být individuální. Jsou mezi námi i tací, kteří nedostatek spánku dokáží zvládat poměrně lépe než ti druzí. V každém případě dostatek opravdu kvalitního spánku hraje klíčovou roli v udržování celkového duševního a fyzického zdraví. Pokud se vám jednou za čas stane, že nemůžete usnout, zaměřte se na dodržování pravidel spánkové hygieny a dopřejte si relax a odpočinek, jaký vaše tělo a mysl potřebuje.

Zde je několik jednoduchých tipů, které můžete vyzkoušet, lépe se vyspat a předejít špatné náladě:

  • Snažte se chodit spát a vstávat ve stejnou dobu.
  • Dodržujte svou spánkovou rutinu. Koupel, meditační cvičení, poslech hudby, čtení knihy.
  • Udělejte z ložnice svou oázu klidu.
  • Vyhněte se kofeinu a stimulujícím látkám několik hodin před spaním. Alkohol by měl být také omezován, protože může narušit kvalitu spánku.
  • Omezte působení modrého světla. Modré světlo z telefonu, tabletu nebo notebooku může potlačit tvorbu spánkového hormonu melatoninu.
  • Omezte aktivitu před spaním. Vyhněte se fyzické námaze a stimulujícím aktivitám krátce před spaním. Cvičení může být prospěšné, ale provádějte ho spíše v dopoledních nebo odpoledních hodinách.
  • Dopřejte si lehkou večeři a vyhněte se těžkým jídlům před spaním.

S pravidelným dodržováním těchto základních návyků si budete každý den užívat blahodárných účinků spánku.