Bolí vás záda? Změňte spánkovou polohu!

Místo toho, abyste se po ránu probudili vyspáni do růžova, vstáváte z postele celí polámání. Spánek pro vás není odpočinek, ale bolestivé utrpení. Přes den pak kvůli stále se zhoršujícím bolestem zad nejste schopni normálně fungovat. Co je příčinou? Kromě špatného držení těla a nedostatku sportovní aktivity na tom bude mít pravděpodobně velký podíl i nesprávně zvolená matrace a nevhodná poloha těla ve spánku.

KVALITA SPÁNKU

Dlouhodobý nedostatek kvalitního spánku výrazně zhoršuje nejenom vaši náladu, ale především celkové psychické i fyzické zdraví. Díky spánku se může lidský organismus regenerovat a připravit na další den. Jak ale načerpat novou energii, když se během noci několikrát probouzíte a ráno vstáváte s loupáním v kříži? V případě jakýchkoli bolestí zad je nutné začít řešit celý spánkový systém, tedy vybrat vhodnou matraci, rošt i polštář, ale i to, jak si do postele vůbec lehnete.

VOLBA MATRACE

Věděli jste, že matraci nemůžete vybírat jenom podle toho, jestli vám připadá pohodlná, ale také podle vaší tělesné hmotnosti, preferované spánkové polohy nebo podkladu pod matraci? Pro lidi s vyšší váhou není vhodná příliš měkká matrace, protože se oblast pánve více propadne do postele a například v poloze na boku tak není možné udržet páteř v ose. Tvrdá matrace je vhodná pro ty, kteří upřednostňují polohu na zádech. Příliš tvrdé matrace však mohou způsobovat bolest ve chvíli, kdy člověk nejčastěji spí na boku, protože vystavuje klíčové klouby (rameno, kyčel) vysokému tlaku. Špatně zvolená matrace pak může způsobovat dlouhodobé bolesti zad a výrazné snížení kvality spánku, proto je vždy vhodné poradit se u zkušených prodejců a odborníků. „Stejně důležité jako vybrat správnou matraci je i důležité vybrat správný polštář z důvodu udržení hlavy a krční páteře v ose. Pokud máme díky polštáři hlavu ve velkém záklonu, úklonu či předklonu, nevyvarujeme se z dlouhodobého hlediska bolestem krční páteře, která může být spojená s bolestí hlavy a v budoucnosti může způsobovat i mnohem závažnější zdravotní problémy,“ dodává Daniela Hromádková, fyzioterapeutka.

JAKOU POLOHU SI VYBRAT?

Pokud se ráno cítíte svěží a fit a vůbec netušíte, že něco jako bolest zad vůbec existuje, nemusíte se nad volbou spánkové polohy příliš zamýšlet. Snažíte-li se však po celý den marně narovnat pokřivenou páteř, je čas na změnu! Odborníci za absolutně nevhodnou považují polohu na břiše, při níž nedochází k uvolnění vrchní části zad a krční páteř je vystavena nepřirozenému tlaku. Kromě toho navíc po celou dobu spánku dochází k nepřiměřenému tlaku na pokožku obličeje a dekoltu, čímž je podporována tvorba vrásek. Jedinou výhodou této polohy je skutečnost, že dokáže zamezit hlasitému chrápání. Naopak nejlepší poloha je spánek na zádech. Dokáže pomoci od bolesti zad i krční páteře, tělo je po celou dobu spánku v ose a svaly jsou uvolněné. Neutrální pozicí je pak poloha na boku. Ta funguje nejenom jako prevence proti bolestem zad, ale napomáhá i snížit hlasitost chrápání a v období těhotenství se leckdy stává jedinou možnou polohou, při níž nastávající maminky mohou poklidně spát. Zdraví neprospěšná však může být poloha na boku při špatně zvolené matraci, kdy může docházet k nadměrné zátěži kloubů.

JAK NA BOLEST ZAD?

Teď už víte, že bolest zad může výrazně ovlivnit druh matrace i spánková poloha. Co ale dělat v případě, že máme vhodnou matraci, dodržujeme zásady zdravého spánku, spíme ve vhodné spánkové poloze, ale záda nás stále pobolívají? „Obecně bych řekla, že je důležité udržovat pohyblivost celé páteře a kloubů protahováním, ale i pevnost těla – sportem, cvičením, a v noci, kdy nám vypnou svaly, zajistit správnou polohu těla vhodnou matrací. Protože pokud tohle nedodržujeme, výsledkem bude vždy bolest,“ radí fyzioterapeutka Hromádková. Jednoduché protahovací cviky přitom zvládnou úplně všichni a je možné je zařadit do svého každodenního ranního rituálu.

TIPY NA JEDNODUCHÉ PROTAHOVACÍ CVIKY, CO ULEVÍ OD BOLESTI

Protažení páteře

Položte se na záda, rozpažte, levou nohu nechte na místě a pravou položte shora mezi palec a druhý prst. V této poloze obě nohy velmi pomalu přetočte co možná nejvíce vlevo a vydechněte. Hlava se přitom otáčí na opačnou stranu než nohy. Obě ramena zůstávají na podložce. Vyměňte nohy a totéž proveďte i na druhou stranu.

Kočičí hřbet

Klekněte si na kolena a opřete se o ruce. Cvik můžete provést i vkleče na předloktí. Zvolna vyhrbte páteř a poté prohněte. Důležitý je rovněž pohyb hlavou – při prohnutí páteře jde hlava dolů, ale nezaklání se!

Protáhněte krční páteř

Sedněte si na zem nebo na židli a levou ruku položte na pravý spánek. V této pozici silně zatlačte hlavou proti ruce, napočítejte do deseti a pak tlak povolte. Poté ruce vyměňte. Celý cvik opakujte 10krát.

Přijďte na naše prodejny a nechte si poradit, jaká matrace je pro vás ta pravá >>>
Potřebujete poradit, kontaktujte nás >>>