Připravte se na změnu času

změna času sleepcentrumBěhem posledního říjnového víkendu opět posuneme hodinové ručičky o jednu hodinu zpět. V neděli 31. 10. přesně ve 02:59:59 SELČ (středoevropského letního času) totiž přestává platit každoroční letní čas. V někdejším Československu byl zaveden v roce 1979. Tehdy však končil již v září. O měsíc delší je od roku 1996, kdy byla změna provedena v celé EU.

Různé studie z posledních let naznačují, že šedesátiminutový časový posun při změně času může nepříznivě ovlivnit náš život i spánek, protože tím dochází k narušení přirozených biologických rytmů. Nejde jen o to, jak se cítíme, ale časový posun se odrazí například i na tak důležité věci, jako je řízení auta. Spánková deprivace s sebou totiž přináší zpomalení reakcí, nepozornost, roztěkanost, sníženou schopnost rozhodování, nebo výkyvy nálad.

Narušení biorytmů vnímají negativně zejména citlivější jedinci kdekoliv, kde je letní čas zaveden. Iniciativa „Pouze jeden čas“ (For Only One Time) tedy usiluje o jeho zrušení v celé Unii. Pro možnost předložení návrhu ve formě evropské občanské iniciativy by však bylo nutné nashromáždit jeden milion podpisů občanů zemí členských států, z toho aspoň 16 500 v Česku.

Tělo si na nový režim zvykne zhruba za týden a spánkem, a především jeho kvalitou, se mu dá v mnohém pomoci. Kvalitu spánku, která je udávána poměrem hlubokého a mělkého spánku, můžeme do značné míry ovlivnit výběrem správných matrací, roštů, polštářů a lůžkovin. Díky nim je možné prodloužit dobu, po kterou spíme právě tzv. NREM spánkem, tedy hlubokým spánkem, v němž člověk obnovuje své fyzické i psychické síly.

Zejména v období změny času je důležitý také pravidelný režim. „Hodiny“ je totiž třeba správně nastavit také v naší hlavě. Pokud chodíme spát každý den v jiný čas a podobně také vstáváme, mohou se objevit potíže s usínáním či s probouzením a další poruchy.

Přechod z letního na zimní čas je sice pro náš organizmus snadnější než opačná změna, odborníci na spánkovou hygienu však přesto doporučují, abychom se na změnu času připravovali již s předstihem a dodržovali zejména tyto zásady.


• Tělo na časový posun připravte postupně. Během čtyř dnů před změnou času choďte spát ve stejnou hodinu a stejně tak i ráno vstávejte (± 15 minut).
• Postupně přizpůsobujte také dobu stravování, zejména večeře. Vynechte těžká jídla a poslední pokrm konzumujte 3 až 4 hodiny před ulehnutím.
• Od pozdního odpoledne (4 až 6 hodin před usnutím) nepijte kávu, černý či zelený čaj, kolu nebo různé energetické nápoje. Omezte i jejich požívání během dne. Totéž platí i pro alkohol.
Pijte dostatek vody a snažte se i v den po časovém posunu zůstat fyzicky aktivní.
• Vyhněte se pospávání přes den, především ve večerních hodinách.
• Lehká procházka po večeři může spánek zlepšit. Naopak cvičení 3 až 4 hodiny před ulehnutím může spánek narušit.
• Večer neřešte žádné problémy a náročná témata. Pokuste se zbavit stresu a příjemnou činností se připravte na spánek.
• Před usnutím a v době nočního probuzení rozhodně nekuřte.
• V ložnici před ulehnutím dobře vyvětrejte, snažte se minimalizovat hluk i světlo a také zajistěte vhodnou teplotu. Nejlépe o 2 až 3 stupně nižší, než je obvyklá denní teplota ve vašem bytě.