Vážení zákazníci, v souladu s usnesením vlády jsou naše prodejny od čtvrtka 22. 10. uzavřeny. E-shopové objednávky jsou vyřizovány v běžném režimu. Více informací >>>

Nabídka dřevin Jacques

Nábytek je vyráběn z řady různých dřevin, jejichž nabídka je stále doplňována. Na přání zákazníka jsme schopni zajistit i další zde neuvedené tvrdé dřeviny.

Masivní materiál je vyroben z lepených dřevěných hranolů z řádně usušeného truhlářského řeziva. Je možné vybrat nastavovaně nebo podélně lepený vzor. Materiál má proto přirozeně daný parketový vzor, který je maximálně barevně sladěn. Masivní dřevo nabízíme v tloušťkách od 20 do 40 mm.

Jednotlivé dřevěné hranoly jsou vůči jádru kmene stromu odříznuty z jiné vzdálenosti, spárovková deska nemá zcela uniformní texturu dřeva. Textura na sebe přes sousední hranol nenavazuje a může vytvářet i kontrastní přechody - to vše závisí na struktuře dané dřeviny.

Buk

BUK

Má výraznou a harmonickou kresbu, která působí velice přirozeně a atraktivně. Jeho výhodou je i dostupná cena. Při použití do ložnic je to ideální dřevina. Při sušení se buk lehce zpaří, aby se dosáhlo příjemného narůžovělého odstínu dřeva a zvýšila se harmonizace - sladění barev jednotlivých hranolů. Tvrdost 1300.

Dub

DUB

Dubové dřevo patří k tvrdším dřevinám, je velmi trvanlivé, má výraznou a příjemnou vůni. Dubové dřevo má dobrou tvarovou stálost i ve vlhkém prostředí. Tvrdost 1360.

Akát

AKÁT

Velmi tvrdá dřevina vhodná i pro venkovní použití. Texturou připomíná dub, je však tvrdší. Barva ze začátku trochu více do zelena, po zhruba půl roce až roce (v závislosti na světelných podmínkách) se zelená barva vytratí a dřevo se barvou velice sblíží s dubem. Ideální pro nábytek na terasy. Tvrdost 1750.

Bříza

BŘÍZA

Atraktivní světlé dřevo, vyhledávané pro svou příjemnou vlnitou strukturu. Do světlého dřeva však mohou zasahovat tmavší výběžky jádra. (Světlé jádro i běl lze vybrat u javoru.) Tvrdostí patří bříza mezi tvrdé dřeviny, je však měkčí než buk. Tvrdost 1260.

Ořech americký

OŘECH AMERICKÝ

Dřevo ořechu amerického je krásné s bohatou strukturou, ceněné je především pro vlnitý charakter textury, některé části dřeva jdou na pozadí až do fialové barvy s čokoládovou barvou v pórech a létech. Jádrové dřevo je výrazně světlejší a jde až do žluta. Dřevo nepatří mezi nejtvrdší dřeviny, ale má výbornou tvarovou stálost, je velmi trvanlivé a má příjemnou vůni. Díky kombinaci těchto vlastností je dřevo velmi žádané a velmi často se používá i jako dekorativní dýha. Ořechové dřevo po letech používání vytváří na povrchu lesklou patinu. Tvrdost 1010.

Jasan

JASAN

Tvrdé ale pružné dřevo světlé krémové barvy. Ve formě dýhy bylo široce rozšířené zejména v 60. letech. Přesto se nejvíce používá pro sportovní potřeby (např. baseballová pálka, luk). Dřevo je světlejší než buk, má zároveň vyšší tvrdost než buk a vyšší pružnost než dub, což ho činí velice atraktivním pro výrobu nábytku. Tvrdost 1320.

Javor

JAVOR

Dřevo s podobnými charakteristikami jako Jasan s tím, že Javorové dřevo je světlejší, tvrdší i pružnější. Javor se používá např. pro bowlingové dráhy. Svými vlastnosti vyniká nad všemi nabízenými dřevinami. Dřevo je světlé jako bříza s tím, že i barva jádra je takto světlá, tvrdostí výrazně předčí i dub a svou pružností jasan. Tvrdost 1450.

Žebříček tvrdosti dřevin

Tvrdost není jediným určujícím znakem kvality dřeva. Dalšími důležitými aspekty je rozměrová stálost a odolnost proti změnám teploty a vlhkosti, barva, textura a lesk dřeva.

Některé dřeviny mají i výjimečné vlastnosti, jako např. repelentní účinek (cedr červený, kaštan, teak), který odpuzuje moly, výjimečnou odolnost proti nárazům (kanadský javor), nebo výjimečnou krásu a soulad barvy a textury dřeva (mowingue, růžové dřevo). Ty jsou velmi ceněné bez ohledu na konkrétní umístění dřeviny v žebříčku tvrdosti. Ceny dřeviny také mj. určuje její dostupnost.

K určení tvrdosti dřeva se používá test tvrdosti Janka, který je variantou metody měření tvrdosti materiálu podle Brinella, které se používá ve strojírenství dle normy ČSN 42 0371. Princip spočívá v měření síly, která je zapotřebí k zatlačení ocelové kuličky o průměru 11,28 mm do dřeva do poloviny svého průměru. Průměr 11,28 mm je zvolen tak aby zabíral 100 mm2 plochy. Test se používá zejména pro určení, zda je dřevo vhodné na podlahy.

Celosvětově jsou nejdostupnější výsledky měření v jednotkách pounds-force, které se užívají v USA, v těchto jednotkách jsou uvedeny míry tvrdosti i na našich stránkách. Pro přepočítání do jednotek N (newton) se údaj vynásobí koeficientem 4,44822161. Pro náš účel ale postačí porovnat výsledky dřevin ve stejných jednotkách.

 

Žebříček tvrdosti známějších dřevin seřazený dle tvrdosti (v jednotkách pounds-force):

(tučně zvýrazněny nabízené dřeviny)

český název anglický název botanický název tvrdost
Brazilský eben Brazilian Ebony   3692
Eben Ebony   3220
Červený mahagon Red Mahogany Eucalyptus resinifera 2697
Indické růžové dřevo Indian rosewood Dalbergia latifolia 3170
Modrý jasan Blue ash Fraxinus quadrangulata 2030
Bubingo Bubinga   1980
Atlasové dřevo Satinwood   1820
Akát Acacia   1750
Jablko Apple Malus sylvestris 1730
Wenge Wenge   1630
Dub dvoubarevný Oak swamp white Quercus bicolor 1620
Zebrano Zebrawood   1575
Dub bahenní Oak pin Quercus palustris 1510
Bříza tuhá Sweet birch Betula lenta 1470
Kanadský javor Sugar maple Acer sacharum 1450
Bambus Bamboo   1380
Dub bílý White oak Quercus alba 1360
Jilm Elm Ulmus 1320
Jasan Ash white Fraxinus americana 1320
Buk Beech Fagus 1300
Bříza Birch yellow Betula alleghaniensis 1260
Mowingue Mowingui   1230
Teak Teak   1155
Eukalyptus Brazilian eucalyptus   1125
Ořech americký Walnut black Juglans nigra 1010
Třešeň americká Black cherry Prunus serotina 950
Červený javor Red maple Acer rubrum 950
Boire Boire   940
Červený cedr Redcedar eastern Juniperus virginiana 900
Mahagon Mahogany   800
Douglasova borovice Douglas-fir   660
Olše Alder Alnus 590
Modřín Larch   590
Kaštan Chestnut   540
Jedle Hemlock   500
Limba Limba   490
Borovice White pine   420
Smrk Spruce   420
Lípa Basswood   410
Balsa Balsa   100

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací