Právě u nás probíhají DNY VELKÝCH SLEV - slevy 5 - 55 % na vybraný sortiment při použití kódu dnyslev-524. Více informací >>>

Ideální teplota pro kvalitní spánek

Kvalitní a ničím nerušený spánek je jednou z největších investic do produktivity a duševního zdraví zítřka. Spánek je klidovým režimem těla, při kterém dochází k regeneraci a přípravě na další den. Aby tento proces, při kterém tělo zpomalí a omezí svou činnost na základní funkce byl maximálně využit, je jedním z klíčových pravidel usínat v místnosti se správnou teplotou.

clanek-teplota-(1)

Než ulehneme.

Při poklesu tělesné teploty dostává mozek jednoduchý a velice oblíbený pokyn “je čas jít spát”. Začne tedy produkovat melatonin, tzv. hormon spánku, který navodí stav ospalosti a my už sotva držíme víčka i u toho sebe napínavějšího filmu. Abychom usnadnili tělu tento přirozený proces ochlazování, doporučují lékaři naplánovat si večerní sprchu hodinu až hodinu a půl před spaním a poté se pomalu přesunout do chladnější místnosti. 

clanek-teplota2Proč je pro spánek vhodná nižší teplota?

Aby proces ochlazování těla a náš sladký spánek bezstarostně probíhal tak, jak má, dalším doporučením je nižší teplota v místnosti, ve které spíme. Ideální teplotní hodnoty zajišťují nejen klidnější spánek, ale také prodloužení a správný přechod REM (rapid eye movement) fáze spánku do hlubokého spánku. Při těchto fázích dochází k psychickému a fyzickému načerpání sil.

Jaká je vhodná teplota místnosti pro spánek?

Ideální teplotu vhodnou pro spánek vám doma nenastavíme, ale je důležité vědět, že nároky na teplotu a kvalitní spánek se mění v závislosti na stáří. Novorozenci stejně jako senioři potřebují o něco teplejší prostředí, a to mezi 18-21 °C, zatímco pro tělo starších dětí a dospělých je ideální teplota až o 4 °C nižší. Všeobecně se pak doporučuje nastavit teplotu v ložnici dospělého člověka v rozmezí mezi 16-19 °C.

Spánkové rituály:

● Vypněte světla. V ložnici použijte ztmavovač a u žárovek volte na čtení oranžové světlo. Vyhněte se minimálně hodinu až dvě před spánkem, pokud to v dnešní době půjde, telefonu, tabletu a televizi.
● Nalejte si sklenku vody. Víno by asi bylo po náročném dni vhodnější, ale alkohol dokáže narušit druhou polovinu noci a způsobí, že se budete probouzet častěji. 
● Večerníček. Zkuste chodit spát a vstávat každý den ve stejnou dobu.
● Přikrývka. Pohodlné a čisté ložní prádlo vhodné na danou sezónu dokáže se spánkem opravdu divy. 
● Čerstvý vzduch. Pravidelně a intenzivně větrejte v místnosti, ve které spíte.
● Něco na zub. Poslední jídlo by mělo být dvě až tři hodiny před spaním. Pokud by vás náhodou přepadl hlad nebo jen chuť, sáhněte třeba po malé svačině v podobě čistých bílkovin. 

Další výhoda nižší teploty.

Tou největší odměnou nám samozřejmě bude díky správně nastavené teplotě v době spánku svěží ranní mysl a tělo. Další pomyslnou třešničkou, kterou jistě uvítají nejen dámy, je vyšší spalování tuků. Je to jednoduché. Tělo pro udržení správné tělesné teploty používá ke své práci během spánku přebytečné zásoby a ty pocházejí z kalorií přijatých během dne. Takže ten odpolední dortík se ani nestačí uložit.

A co se vlastně stává, když si v ložnici přetápíme?

Vysoké teploty nevhodné ke kvalitnímu spánku a nevětraný vzduch ztrácí svou přirozenou vlhkost, která by v místnosti měla být. To má za následek např. vysušování sliznice. Často vás tak může při usínání trápit škrábání v krku, pálení očí, vodnatá rýma připomínající alergii nebo suchý kašel. Výjimkou nebude ani noční buzení, přerušovaný spánek, ranní bolest hlavy a únava. To je jen pár velkých střípků, které vám budou nechtěnou odměnou, a to nemluvíme o virech a bakteriích, které vám budou dělat v přetopených místnostech společnost. Vypněte topení, otevřete okna a vyspěte se do růžova.

clanek-spanek3